Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Poslední jídlo před trénink – co, kdy a jaké?

Otázka jídla a pití před tréninkem je jednou z nejdiskutovanějších otázek kolem cvičení, hubnutí či nabírání svalové hmoty. Jídlo by mělo fungovat jako palivo pro svaly, nemělo by zatěžovat trávicí trakt, ale také by mělo zasytit a v neposlední řadě dobře chutnat. V žádném případě nelze očekávat, že se při sebenáročnějším tréninku dostaví výsledky, pokud nebudeme adekvátně jíst. Cvičení, strava, pitný režim a dostatek odpočinku tvoří nedílnou součást úspěšného snažení a jedno bez druhého se zkrátka neobejde.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co jíst před sportem a po něm?

Vaše tělo, Vaše pravidla - aneb proč nedržet diety z časopisů

Zdravý jídelníček je polovina úspěchu k vytouženou postavě

 

To, co jíst a pít před tréninkem, je ovlivněno druhem zátěže. Při převažující aerobní aktivitě  (při běhu, jízdě na kole po rovném terénu a pod.), spotřebuje organismus větší množství sacharidů, ale méně bílkovin. Je proto vhodné dopřát si během dne ovesné vločky, rýži i celozrnné těstoviny. Dvě až tři hodiny před vyběhnutím bychom však neměli jíst už skoro nic (menší banán neuškodí), protože se s plným žaludkem běhá opravdu špatně. Takže pokud se chystáte večer zdolat pár kilometrů v lese, dejte si dvě až tři hodiny předtím například dva krajíce celozrnného chleba se sýrem cottage.

V případě, že trénujete silově, platí v zásadě podobná pravidla. Před cvičením se posilněte komplexními sacharidy a libovými proteiny. Důležitější je ovšem příjem sacharidů po skončení tréninku (tzv. sacharidové okénko), následované příjmem bílkovin.

Jestliže cvičíte jógu a pilates, nespálíte tak velké množství energie, aby bylo nutné zvyšovat její množství v podobě stravy. Vyhněte se ale těžkým jídlům, protože při mnoha pozicích by se Vám mohlo udělat špatně od žaludku.

Před jakýmkoliv tréninkem určitě nejezte smažená jídla (smažený sýr, hranolky, rybí prsty, koblihy), ale ani žádné cukrovinky a tučné potraviny (majonézové saláty, rohlíky se salámem, čokoládové tyčinky, sušenky, bonbony). Dejte si také pozor na jídla, obsahující větší množství vlákniny. Jsou zdravá, ale také občas nadýmají, a to při sportu opravdu není příjemné.

Ovoce jako předtréninkové jídlo není samo o sobě rovněž ideální, protože v sobě skrývá jednoduché cukry, které nezajistí dlouhodobý přísun energie - naopak vedou k dřívější únavě (nicméně je pořád lepší dát si před sportováním pomeranč, než kynutou buchtu).

Vyhněte se bílému pečivu a jednoduchým sladkým cukrům - mají vliv na hladinu cukru v krvi a po jejich konzumaci bude hladina Vaší energie na nule.

Do menu před cvičením nepatří ani moc velké množství tuků, byť těch zdravých. Když spořádáte toast s horou arašídového másla, sice zásobíte tělo zdravím tukem a proteiny, ale také Vám bude těžko a výkon nebude stát za nic.

Co se týče nápojů před sportováním, zcela nevhodné jsou sladké sycené limonády, a to kvůli neuvěřitelnému množství jednoduchého cukru, ale také bublinkám, které žaludek zatíží a způsobí nadýmání. Pití alkoholu je před cvičením (i po něm) také vyloučeno. Sice jsou hospůdky v létě oblíbenou destinací cyklistů a bruslařů, nicméně odbourávání alkoholu představuje pro organismus takovou zátěž, že v kombinaci se zátěží sportovní vyloženě škodí i v malém množství.

Před tréninkem pijte v průběhu celého dne čistou vodu i čaj a nemusíte se bát ani kvalitní kávy těsně před výkonem - ta vás jednak povzbudí, ale také popožene spalování tuku.Autor: Veronika Staňková