Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Posedlost zdravým jídlem

Jídlo dnes zdaleka nehraje jen roli vyživovací - stalo se nástrojem ke komunikaci a sdílení s okolím (nabízíme druhým jídlo, společně stolujeme, jídlem projevujeme péči a náklonnost), k uspokojování svých psychologických potřeb (v jídle hledáme pocity bezpečí, klidu, pochopení, jídlem se odměňujeme i trestáme), k ovlivnění vzhledu svého těla (manipulací s jídlem hubneme nebo nabíráme), ale také domnělým nástrojem k získání či udržení zdraví a kondice.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak poznáme, že máme problémy s příjmem potravy?

Proč přibíráme? Zajídáme nudu a emoce.

Do módy přicházejí hladovky

   
Podle definice Světové zdravotnické organizace není zdraví jen zdravím těla - je jednotou fyzické, sociální a psychické kondice. Když se tedy zříkáme „nezdravých“ potravin (s vysokým obsahem nasycených tuků, jednoduchých cukrů či potravin vysoce zpracovaných), zřekneme se tím občas kousku společenského zdraví - nedáme si s kolegyněmi v práci tu strašně dobrou, ale hrozně nezdravou, tučnou a sladkou bonboniéru a tím neutužíme vztahy v kolektivu, nebo odmítneme babiččinu svíčkovou, nad kterou strávila celé dopoledne a ta odmítnutí bere tak, jako byste odmítali přímo ji samotnou.
   
Posedlost zdravou výživou už dávno dostala své jméno - říká se jí ortorexie - a řadí se vedle anorexie, bulimie či záchvatovitého přejídání, mezi poruchy přijmu potravy.
   
Ortorexie je definovaná jako patologický zájem o zdravou výživu a začíná zcela nenápadně. Nemocný zpočátku hledá informace o jídle a potravinách, navštěvuje obchody s bezlepkovou, bio a zdravou výživou, vyhýbá se nezdravým potravinám a postupem času ze svého jídelníčku vyřazuje vše, co za nezdravé považuje.
   
Velkým úskalím tohoto problému je to, že je velmi neuchopitelné a těžko definovatelné, které potraviny jsou zdravé a které nikoliv. Zatímco se třeba ještě před několika lety považovaly snídaňové cereálie za vrchol zdravé výživy, dnes se na ně pohlíží téměř jako na čisté zlo.
   
Je velmi relativní, co je zdravé a co nikoliv - vše je otázkou celkového životního stylu, množství a kontextu. Nemocní, trpící ortorexií, si tedy mohou kritéria určovat sami, a proto je tak těžké přesvědčit je, že na jejich jídelním chování je něco v nepořádku.
   
Lidé s ortorexií ztrácí na hmotnosti, protože omezují spektrum potravin i živin, které považují za vhodné. Na jídlo neustále myslí a jakýkoliv svůj ústupek v jídelníčku prožívají velice negativně. Problémem se stávají návštěvy restaurací, návštěvy známých, nemožnost stravovat se podle svého třeba na cestách nebo pracovních večeřích a podobně.
   
V okamžiku, kdy zájem o zdravou výživu začne člověka omezovat v běžném fungování, by se mohl označit za patologický. To, že se člověk stravuje zvláštně, cvrnkne většinou do nosu nejdřív okolí. Velkým neštěstím ale je, že dokud člověk sám svoje problémy nevidí a nechce je řešit, okolí s nimi nic nenadělá.
   
Člověk, který se až fanaticky zajímá o zdravé jídlo, by si si měl uvědomit, že zdraví není cílem života - je „pouze“ nezbytným prostředkem k tomu, abychom mohli žít život plnohodnotně.
Pod nezdravým zájmem o zdravé jídlo se, jako u většiny poruch přijmu potravy, skrývají potíže hlubšího charakteru, a pokud je jedinec nevyřeší, nevyřeší se často ani potíže se stravováním.
   
Pro nemocného s ortorexií není zdravým jídlem zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny a libové proteiny - zdravé pro něho je dát si občas čokoládovou tyčinku, posedět s přáteli nad skleničkou vína, objednat si s kamarádkou pizzu nebo si dát na oslavě narozenin kus dortu.

 

660x250_1.jpg

 

Autor: Veronika Červenková