Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Tipy na zdravé pomazánky

Pomazánky jsou nedílnou součástí jídelníčků většiny českých domácností. Hodí se k namazání na pečivo, ale také jako dip k zelenině či krekrům na párty nebo jen tak k vínu.

Aby se z lehkého občerstvení nestala svačina plná nezdravých tuků, je lepší vyhnout se pomazánkovým základům z majonézy nebo tatarské omáčky, ale také z pomazánkových másel a margarínů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tipy na zdravé a dietní snídaně

Tipy na zdravé a dietní obědy

Tipy na zdravé a dietní svačiny

Tipy na zdravé a dietní večeře

 

Podstatou zdravých pomazánek by měly být ingredience se spoustou bílkovin, ale minimem tuku. Takové požadavky splňuje třeba odtučněný tvaroh nebo čerstvé sýry (jako Gervais, Lučina, Cottage či Ricotta). Nic nemusí bránit ani použití obyčejného másla, zakysané smetany, řeckého jogurtu či majonézy light, avšak je třeba myslet na to, že podíl nasycených tuků (i kalorií) je v těchto lahůdkách nezanedbatelný.

Záleží jen na vás, jaké další suroviny si do zdravé pomazánky namícháte. Čím víc bílkovin a zeleniny přidáte, tím lepší nutriční vlastnosti bude pomazánka mít. Použijte papriku, rajčata, okurky, olivy, ale také tvrdé sýry s nižším podílem tuku, vejce, tofu, ryby, šunku nebo kuřecí maso. Pro závěrečné dochucení využijte svoji fantazii a sáhněte po cibuli, česneku, čerstvých bylinkách i koření. Na dozdobení použijte semínka (sezamová, lněná, konopná, dýňová, slunečnicová), která do jídla dodají zdravé tuky a podpoří pocit sytosti.

Zkuste se inspirovat některou z těchto zdravých

a velmi jednoduchých pomazánek:

Fitness Budapešť: Smíchejte vaničku odtučněného tvarohu s nadrobno nakrájenou červenou paprikou. Pomazánku osolte, opepřete a přiostřete sladkou nebo pálivou paprikou v podobě koření.  Nebojte se ani cibule - ta dodá pomazánce říz a rozproudí váš metabolismus.

Makrelová dobrota: Oberte maso z jedné uzené makrely. Smíchejte ho s čerstvým sýrem (Lučinou), osolte a opepřete. Přidejte na jemno nakrájenou jarní cibulku a na závěr pomazánku zkrášlete černým a bílým sezamem. Tato nálož omega 3 nenasycených mastných kyselin vám zajistí skvostný gurmánský zážitek, ale také extra zdravé cévy.

Dietní tuňáková:
Plechovku tuňáka ve vlastní šťávě (v oleji pro méně dietní verzi) zkombinujte s čerstvým sýrem nebo tvarohem. Okořeňte podle chuti, zakápněte citronem a vmíchejte kousky černých i zelených oliv. Tato pomazánka je výborná v kombinaci s rajčaty, proto si odpusťte pečivo, vydlabejte vnitřky rajčat (ze kterých pak můžete uvařit třeba polévku) a rajčata naplňte zdravou tuňákovou dobrotou.

Light česnečka: Kdo by neměl rád česnekovou pomazánku? Místo tučné majonézy vsaďte na tvaroh, tučný tvrdý sýr zaměňte za nízkotučný nebo za tofu a česnekem nešetřete. Chuťové buňky rozdíl téměř nepostřehnou, ale můžete se vsadit, že ty tukové kolem pasu ano!

Štíhlá vajíčková: Vajíčkové pomazánce se spousta lidí vyhýbá ze strachu, aby po jídelních orgiích nepřišel žlučníkový záchvat. Uvařte vejce na tvrdo, zamíchejte je do Ricotty nebo sýru Cottage, dochuťte cibulkou, kyselými okurkami, solí a pepřem a můžete si dopřát proteinovou svačinu bez obav o svoje zdraví.

Při jedení pomazánek velmi záleží také na tom, co jimi namažete. Upřednostněte celozrnné pečivo před bílým pšeničným, pomazánky servírujte na malých rýžových krekrech nebo jako podklad použijte zeleninu. Salátová okurka na kolečka, lodičky barevné papriky či vydlabaná rajčata jsou nejen zdravější, než jakékoliv pečivo, ale také jsou originální a na pohled vypadají se zdravými nátěry moc hezky.


Autor: Veronika Staňková