Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Roste po pivu opravdu břicho?

O pivu mnozí tvrdí, že se po něm tloustne. Je to skutečně pravda nebo jen široce rozšířený mýtus?

 

ČTĚTE TAKÉ:

Káva, alkohol a hubnutí. Jde to dohromady?

Jak na dovolené nepřibrat

15 rad, jak přežít kocovinu

 

Po pivu se tloustnout může i nemusí. Záleží na každém z vás, jak ke konzumaci piva přistoupíte. Je totiž rozdíl, zda se pivo stane součástí jinak zdravého životního stylu, pestré a vyvážené stravy, anebo zda prohloubí nezdravou životosprávu a špatné stravovací návyky.

 

Pivo zvyšuje chuť k jídlu

Pivo obsahuje hořké chmelové látky, které mají zklidňující účinky a příznivě ovlivňují trávení. Také povzbuzují chuť k jídlu, což má za následek vyšší příjem potravin, který vede ke zvýšení tělesné hmotnosti. Po pivu samotném se tedy netloustne, ale po nadměrném požívání ostatních potravin v důsledku jeho konzumace ano. Skutečnou příčinou „pivního“ břicha jsou tedy vysoce kalorická tučná jídla a mužská predispozice ukládat tuk do břišních partií. U žen se tuk většinou ukládá v sedacích partiích a na bocích.

 

Džus je kaloričtější než pivo

Pivo ve skutečnosti obsahuje 185 až 221 kalorií v 0,5 litru a je tak kaloricky chudší než např. 100% pomerančový džus, mléko nebo cola. Kromě toho obsahuje 92 % vody a zdraví prospěšné látky,  jako např. vitamíny skupiny B, křemík a antioxidanty. Pokud tedy budete pít třetinku piva denně (muži dvě piva denně) a přitom dodržíte zásady zdravého životního stylu, pak se nemusíte ničeho obávat. Někdy bývá toto množství dokonce doporučováno ze zdravotních důvodů.

 

Všeho s mírou

Pamatujte ale, že s rostoucí stupňovitostí většinou roste i kalorická hodnota popíjeného moku. A pokud si k takovému zdravotnímu pivu dáte ještě nějakou tu chuťovku, doporučený denní příjem kalorií velmi snadno překročíte. Kromě toho s s přibývajícím věkem se zpomaluje metabolismus, takže pokud nebudete v pití piva střídmí nevzhledným faldům se nevyhnete.

 

 

Autor: Monika Kuželová