Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Co pít před sportem a po něm?

Lidské tělo je přibližně ze 70% tvořeno vodou. Když její obsah klesne, dochází k dehydrataci organismu, což je nežádoucí stav.

Organismus přichází o cenné zásoby vody několika způsoby. Jednak voda odchází spolu s močí, o další přicházíme vydechováním vlhkého vzduchu, malé množství je obsažené ve stolici a značná část unikne ven prostřednictvím potu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chcete zhubnoout? Pijte!

Pitný režim v kostce

Nesprávný pitný režim při běhání? Zapomeňte na výkon!

 

Bez namáhavější pohybové aktivity a při běžných teplotách okolí ztratí dospělý jedinec asi 1, 5 litru vody denně. To je tedy výchozí údaj, kterým bychom se měli v plánování pitného režimu řídit. Když aktivně sportujeme, přijdeme o mnohem větší množství vody a společně s ní také o minerální látky. Připočtěte ke cvičení vyšší teplotu vzduchu, jenž nás nutí potit se ještě víc, a na dehydrataci organismu máme zaděláno.   

Část vody přijmeme během dne prostřednictvím jídla, ale to rozhodně nestačí. Samozřejmě je rozdíl, zda sníme čtvrtku melounu nebo si dáme suchý rohlík - na potraviny samotné ale nespoléhejte a vyšší obsah vody v ovoci, zelenině či mléčných výrobcích berte jako bonus.

Pokud víte, že půjdete odpoledne po práci cvičit, nenechávejte pití až na dobu tréninku. Už ráno začněte velkou sklenicí vody s citronem, abyste nastartovali správně metabolismus a zavodnili tkáně, které v noci nedostatkem tekutin strádají. Na pitný režim myslete také v průběhu dne. Velkou chybou by bylo vypít najednou litr vody a myslet si, že jste tím dohnali pití za celé dopoledne. Tělo neumí takovou povodeň rychle zpracovat a akorát byste zbytečně přetížili ledviny. Pijte proto po menších dávkách, ale často.

Při fyzické námaze, která trvá kolem hodiny, stačí vypít asi půl až litr čisté vody. Když si dáte víc, může vám voda cvičení znepříjemnit pocitem, že máte z žaludku rybník i častějším běháním na záchod. Při kratší zátěži (do 60 - 90 minut) stačí pít jen obyčejnou čistou vodu. Všechny živiny a vypocené látky doplníte prostřednictvím jídla po tréninku.

Při dlouhodobější námaze (90ti - 120ti minutovém náročném tréninku, celodenní vysokohorské túře, vyčerpávajícím výšlapu na kole) je vhodné sáhnout po vodě s cukrem a ionty. Aktivitou ztrácíte vodu, živiny (cukr), minerály i ionty a v důsledku jejich nedostatku může dojít k poklesu výkonnosti, křečím, bolestem hlavy a dokonce kolapsovým stavům.

Speciálně připravované sportovní nápoje mohou být tzv. hypotonické (jsou nejběžnější, slouží především k hydrataci) nebo isotonické (hlavně k doplnění iontů při intenzivní, ale krátkodobé zátěži). Pak také existují přípravky hypertonické, ale ty se při sportu nevyužívají. 

Iontové nápoje nejsou vhodné pro celodenní popíjení, protože kvůli vysokému obsahu minerálních  látek mohou narušit jejich rovnováhu v těle. Jsou to doplňky stravy, určené pro konzumaci během náročné fyzické aktivity. Doma si takový nápoj můžete namíchat také - stačí do čisté vody přidat šťávu z citronu, med a špetku soli.

Po skončení aktivity v doplňování tekutin pokračujte. Pijte opět po malých dávkách, a to především čistou vodu, minerálky, neslazené čaje a ředěné ovocné džusy. Množství tekutin volte podle druhu zátěže, ale také podle teploty okolního vzduchu.


Autor: Veronika Staňková