Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Je vám horko? Nejlepší osvěžující dietní nápoje.

To, že se má v teplých dnech dodržovat pitný režim víc, než kdykoliv jindy, je celkem jasné. Nedoporučuje se konzumovat příliš mnoho kávy, černého čaje a kolových nápojů, protože organismus vody zbavují. Vhodné nejsou ani sladké, perlivé limonády a sladké džusy - jednak obsahují spoustu jednoduchých sacharidů, které stimulují produkci inzulinu a ten pak, zjednodušeně řečeno, podporuje ukládání zásobního tuku, ale také pocit žízně spíš vyvolávají, než aby ho uhasily.

 

Alkohol je kapitolou sám o sobě. U vody nebo při grilování je lákavé osvěžit se pivem či vinným střikem, nicméně alkohol dehydruje také a navíc je velmi kalorický.

Ideální je pít neperlivou vodu pokojové teploty, ale problémem je, že její chuť je poněkud nudná a snadno se jí přepijeme.


Zkuste si připravit letní osvěžující drinky, které vám budou chutnat a nepřiberete po nich jediný gram:

Okurková - salátovou okurku ostrouhejte, půlku nastrouhejte na jemném struhadle a nakrájejte si také pár koleček bokem. Zalijte ji litrem vody, klidně i perlivé, a nechte asi půl hodiny v lednici. Pak přes jemné síto zceďte, limonádu doslaďte několika kapkami tekuté stévie a do hotového osvěžení vhoďte několik koleček okurky pro ozdobu. Pokud si budete chtít vyhrát, z koleček pomocí vánočních vykrajovátek vytvořte různé tvary.

Citronáda - nejjednodušší letní osvěžení získáte, když vymačkáte do litru vody šťávu z půlky citronu, druhou polovinu dobře omyjete a nakrájíte na kolečka a vhodíte dovnitř. Přidejte led a citronádu doslaďte podle svého - medem, třtinovým cukrem nebo opět stévií.

Jahody s mátou - natrhejte lístečky čerstvé máty, omyjte je a zalijte vodou. Jahody nakrájejte na poloviny, aby se z nich uvolnila šťáva a vhoďte je do džbánku k mátě. Ovoce vodu jemně osladí, takže nebude nutné přidávat žádný cukr a máta jí dodá svěží nádech. Místo máty pro změnu vyzkoušejte třeba také meduňku.

Zázvorová - připravte si horký zázvorový čas s medem (stévií) a citronem. Nastrouhaný nebo nakrájený zázvor přelijte vroucí vodou a nechte chvilku vylouhovat, pak přidejte citron, sladidlo a počkejte, dokud čaj nevychladne. Pak přihoďte kostky ledu, tenké plátky zázvoru a citronu na ozdobu, zapíchněte brčko a usrkávejte velmi zdravý a přitom osvěžující drink.

Melounová - nakrájejte na kousky vodní i žlutý meloun, přelijte je perlivou vychlazenou minerálkou a je hotovo. K nápoji si vezměte na pomoc dlouhou lžičku - s ní se Vám budou kousky melounu lépe lovit a jíst.

Ice coffee - čekat, než obyčejná káva zchladne, je zdlouhavé. Přelijte proto rozpustnou kávu vodou studenou, překvapivě se rozpustí stejně dobře, jako v horké. Oslaďte ji tím, co máte rádi, přimíchejte mléko i led a ledová kávička je na světě.

 

 

Autor: Veronika Červenková