Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Proč zařadit do jídelníčku omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou pro člověka důležité od samého začátku bytí. Příznivě ovlivňují vývoj plodu již v období těhotenství. U kojenců a malých dětí významně posilují imunitu. U dospělých zase podporují paměť a soustředění. Ve vyšším věku jejich dostatečný příjem dokonce snižuje riziko vzniku  Alzheimerovy choroby. Dbejte proto, aby ve vašem jídelníčku omega-3 mastné kyseliny nechyběly.

Kde je najdete
Omega-3 mastné kyseliny patří mezi esenciální mastné kyseliny. Lidské tělo si je ale nedokáže vytvářet samo, a proto je musíme přijímat ve formě potravy. Jejich hlavními zdroji jsou ryby a rybí olej. Najdete je zejména v lososu, makrele, sledi a pstruhu. Obsahují je i vlašské ořechy, řepka, sója a jejich oleje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak ovlivnit stravou nachlazení a další nemoci

Kosti potřebují minerály

Jak odhalit alergii

 

Co ovlivňují
O dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin je třeba začít pečovat již v těhotenství, neboť pozitivně ovlivňují zdraví dítěte i matky. Vysoká konzumace ryb (rybího oleje) snižuje riziko vzniku depresí včetně depresí poporodních. Zvláště během posledních 3 měsíců těhotenství předávají matky svým plodům velké množství esenciálních mastných kyselin, jež jsou důležité pro vývoj mozku plodu. V budoucnu pak díky tomu mají děti lepší imunitu a nejsou tak ohroženy obezitou v pozdějším věku. Mnohé studie také prokázaly, že dostatečné množství ryb v jídelníčku dospívajících i dospělých je spojeno s jejich lepším výkonem. Dostatečné množství omega-3 mastných kyselin totiž zvyšuje pozornost a snižuje psychickou únavu.

Žádá je mozek i tělo

Jako prevence před vznikem mozkové degenerace slouží dostatečná a pravidelná fyzická aktivita, dostatečný odpočinek a zdravé jídlo. Správná životospráva a vhodné doplňky stravy jsou základem pro předcházení Alzheimerovy nemoci a udržení mozku v dobré kondici do vysokého věku. Pro tělo, a zejména mozek, je vhodné zařadit do jídelníčku stravu bohatou právě na omega-3 kyseliny, ale i další vitamíny, například také v podobě doplňku stravy Acutil, který obsahuje jedinečnou kombinaci omega-3 kyselin, vitamínů a dalších látek podporujících funkce a zdravé stárnutí mozku.