Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nejlepší recepty na domácí nanuky, po kterých určitě nepřiberete!

Mít doma zmrzlinu je v létě skoro tak důležité, jako mít doma zásobu vody na pití. Hlavně děti umí chodit zkoumat obsah mrazáku několikrát denně a ptát se, jestli už mohou nějaký ten nanuk sníst. Proto je dobré být připraveni – nejen na mlsné děti, ale i na vedra. I dosplělý si nějakou tu zmrzlinu rád dá. Zvlášť, když je domácí a vy víte, co všechno jste do ní dali. A co je ještě lepší – my dospělí si můžeme domácí nanuky vylepšit troškou alkoholu!

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co mlsají výživoví poradci, když je honí mlsná? Zkuste jejich tipy!

I zmrzlina může být zdravá

Čím nahradit kalorické dobroty?

 

2 rady na začátek:
Na odměření surovin použijte hrnek o objemu 250 ml.
Pokud nemáte formičky na nanuky s víčky, která po zmrazení poslouží jako držátka, použijte dřívka. Dejte naplněné formičky asi na 30 minut do mrazáku, pak do nich zasuňte dřívka a nanuky nechte důkladně zmrznout.


Okurkovo-limetkové nanuky
Co budete potřebovat na 8 nanuků: 1 oloupanou okurku hadovku, 1 hrnek cukrového sirupu (viz TIP), 1/3 hrnku čerstvé limetkové šťávy, 1 lžičku nastrouhaného čerstvého zázvoru

Postup: Okurku nakrájejte na špalíčky a rozmixujte se sirupem, limetkovou šťávou a zázvorem. Směs propasírujte přes síto, rozdělte do tvořítek na nanuky a dejte asi na 6 hodin zmrznout.

TIP: Cukrový sirup si snadno připravíte z 500 ml vody a 500 g krupicového cukru. Povařte je v kastrolu, až se cukr úplně rozpustí, a nechte vychladnout. V lednici vám cukrový sirup vydrží opravdu dlouho.


Jahodovo-malinové chia nanuky
Co budete potřebovat na 10 nanuků: 450 g jahod, 180 g malin, 2 lžíce chia semínek, 1 lžíci nasekané čerstvé máty, 2 lžíce javorového sirupu nebo medu

Postup: Všechny ingredience rozmixujte, rozdělte do tvořítek na nanuky a nechte nejméně 5 hodin mrazit.


Nanuky ze zeleného čaje

Co budete potřebovat na 6 nanuků: 1 plechovku kokosového mléka (400 ml), 100 ml mandlového (nebo také kokosového) mléka, 2–3 lžičky zeleného čaje matcha v prášku, 1/4 hrnku sirupu z agáve

Postup:
Obě mléka rozšlehejte, oddělte asi 2 lžíce, přidejte prášek matcha a dobře rozmíchejte. Směs pak přilijte ke zbylému mléku a znovu dobře rozšlehejte. Nakonec vmíchejte sirup z agáve (pokud je třeba, směs ještě přislaďte troškou sirupu navíc nebo přidejte trochu více prášku matcha pro silnější chuť). Směs rozdělte do formiček na nanuky a nechte nejméně 5 hodin mrazit.


Jahodové mojito nanuky
Co budete potřebovat na 8 nanuků: 450 g jahod, 1/2 hrnku mátových lístků, kůru z 1 limetky, 1/2 hrnku cukru, 1/2 hrnku vody, 1/2 hrnku bílého rumu (lze vynechat, pokud chcete nealkoholickou verzi)

Postup: Jahody, mátu a omytou limetkovou kůru rozmixujte na hladký krém. Cukr rozpusťte v horké vodě, přidejte spolu s alkoholem k jahodovému krému a znovu rozmixujte. Podle potřeby krém případně ještě doslaďte, rozdělte do formiček na nanuky a nechte nejméně 4 hodiny mrazit.


Jahodové cheesecake nanuky
Co budete potřebovat na 8 nanuků: 230 g lučiny, 1/4 hrnku zakysané smetany, 3/4 hrnku moučkového cukru, 1/3 hrnku plnotučného mléka, 6 velkých jahod, 6 rozdrcených celozrnných sušenek (neplněných), 1 lžíci rozehřátého másla

Postup:
V misce vyšlehejte elektrickým šlehačem lučinu se smetanou, cukrem a mlékem a po částech zašlehejte drobně nakrájené jahody. Směs naplňte do šesti formiček na nanuky tak, aby nahoře zůstal kousek volný. Pak s formičkami několikrát klepněte o stůl, aby ve směsi nezůstaly vzduchové bubliny. Rozdrcené sušenky smíchejte s máslem, rozdělte do formiček, lehce umačkejte prsty a nechte nejméně 6 hodin mrazit.

 

 

iPrima_zeny_v3.jpg

 

Zdroj: Prima ŽENY