Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Během nachlazení vynechte kávu

Během zimy na nás všude útočí asi 200 virů, které způsobují nachlazení. Proto mu unikne jen málokdo. Poradíme vám, jak co dělat, abyste se s ním vypořádali co nejrychleji. Třeba tak, že nahradíte oblíbenou kávu s mlékem bylinkovým čajem.

 

Co nachlazení způsouje

 

Ačkoli by se zdálo, že nachlazení je důsledkem prochladnutí, způsobují jej viry. Prochlazení organismu jen zvýší pravděpodobnost, že virům podlehnete. Statistiky říkají, že každý dospělý takto onemocní dvakrát až čtyřikrát za rok, děti ještě častěji. Nachlazení trvá většinou tři až pět dní a na rozdíl od chřipky, která nás většinou pošle nekompromisně do postele, dá se přechodit – čili se vesele šíří rodinou, v práci, v autobuse či tramvaji. Nachlazení totiž způsobují viry, které se šíří kapénkovou nákazou. Jde o zhruba dvě stě různých virů. Ty se zachytí na sliznici nosu nebo krku, odkud se postupně šíří v horních cestách dýchacích. První příznaky se projevují nejdříve po dvanácti hodinách, ale může to trvat i tři dny od kontaktu s virem. V tu chvíli je již imunita oslabena natolik, že se viry mohou lépe šířit a mohou se přidat i bakteriální záněty – většinou na průduškách nebo i v uších

 

Prevence nachlazení

 

Posilování imunity, otužování, zvlhčování vzduchu ve vytápěných místnostech, zdravá strava s dostatkem vitaminů  – to je recept na to, abychom neonemocněli. Jestliže už virům podlehneme, pak bychom se měli snažit je nešířit dál. Znamená to často si mýt ruce, používat papírové kapesníky, častěji větrat, vyhýbat se místům, kde je hodně lidí. Ačkoli to vypadá, že i s nachlazením zvládnete chodit do práce, měli byste zůstat doma v klidu a dostatečně pít. Pokud se totiž během nemoci přepínáte, může se váš stav zhoršit.

 

Kdy jít k lékaři

 

K lékaři byste měli jít  tehdy, když vaše zdravotní problémy neustoupí a nezlepší se během zhruba pěti dnů. Rozhodně jděte nemoc konzultovat, jestliže máte neustále teplotu, bolí vás při kašlání na hrudi a trpíte dušností. Také nepřehlédněte, jestliže se vaše únava stále zhoršuje, trpíte nechutenstvím či máte střevní problémy. Při léčbě se vyplatí nesnižovat teplotu příliš rychle – jde o obrannou reakci organismu, které pomůže likvidovat viry. Takže pokud nepřesáhne 38 stupňů, nesnažte se proti ní bojovat. Rozhodně nemá smysl nasazovat hned antibiotika  – ta proti virům nepůsobí a zbytečně by zatěžovala organismus.

 

Přírodní léčba

 

Většina z nás má na nachlazení svůj osvědčený recept. Mohou to být bylinné čaje, med, česnek, zázvor apod. Odborníci doporučují vynechat z jídelníčku tzv. hlenotvorné potraviny, tedy mléko a mléčné výrobky, sladkosti, bílé pečivo, slané jídlo, kávu a černý čaj. Naopak se vyplatí dostatečně pít, jíst ostřejší pokrmy, které pomáhají hlen uvolnit a dopřát si dostatek vitaminů ve formě zeleniny a ovoce.

 

 

 

Použitý zdroj: www.doktorka.cz