Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

I mozek může být mlsný

Chtěli byste, aby vám to lépe myslelo? Pak jezte tak, aby jídlo chutnalo nejen vašemu vybíravému jazýčku, ale i vašemu mozku. Některé potraviny totiž ovlivňují mozkovou činnost o poznání lépe než jiné druhy. Důležité je vědět, které to jsou a vaše mozkové buňky budou rázem kmitat blahem.

 

Ovesné vločky: Pomáhají při problémech se soustředěním a problémy z úzkostmi. Udělejte si je k snídani s mlékem nebo jogurtem. Přitat můžete i ovoce, např. mraženou lesní směs, maliny nebo borůvky.

 

Vitaminy A, B a C: Tato trojkombinace odbourává psychickou únavu. „Áčko“ obsahují ryby, vejce, mléko, špenát nebo sýry, vitamin B je v kvasnicích, luštěninách, také jej obsahují ořechy. Vitamín C získáte z ovoce – pomeranče, černého rybízu, citronu a podobně. Tyto látky také podporují paměť.

 

Ořechy: Obsahují nenasycené mastné kyseliny, které pozitivně ovlivňují mozkovou aktivitu a zmírňují jeho stárnutí. Zároveň pomáhají i srdeční činnosti a cévám. Pozor ale na pražené a solené ořechy, neboť obsahují vysoký obsah tuku a soli, které organismu škodí.

 

Banány: Dodávají tělu okamžitou energii a dobře působí na trávicí ústrojí. Mozek zásobují důležitými minerály, jako jsou draslík a fosfor.

 

Sýr: Obzvlášť zrající sýry patří k potravinám, které obsahují aminokyselinu tyramin, která v organismu zvyšuje hladinu hormonu noradrenalinu. Ten mimo jiné zvyšuje tlak, zrychluje tep a celkově působí povzbudivě.

 

Sója: Obsahuje živiny důležité pro správný chod organismu – vápník, draslík, hořčík, železo a lehce stravitelné bílkoviny. Podle odborníků zlepšuje paměť.

 

Sušené ovoce: Je pro mozek ideální svačinou. Například takové sušené švestky, meruňky či „křížaly“ jsou skvělým dodavatelem rychlé a zdravé energie.

 

Celozrnné těstoviny: Mají vysoký obsah vlákniny a některé omega-3 mastné kyseliny. Ty jsou prospěšné nejen pro dobrou náladu, ale mohou významně pomáhat i jako prevence proti depresím.

 

Špenát: Obsahuje železo, vlákninu, draslík, vitaminy a minerální látky. Pomáhá zklidnit nervovou soustavu a podporuje duševní kondici.

 

Borůvky: Lidskému mozku pomáhají proti stresu a jsou podle odborníků účinnou prevencí proti chorobám stáří jako například demence. Dokáží dokonce zlepšit i paměť.