Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Minerály a stopové prvky ve výživě

Kromě vitamínů představují minerály další složky ve výživě, které neobsahují energii, ale i přesto jsou pro správné fungování organismu nezbytně nutné. Minerály jsou chemické sloučeniny přírodního původu, které tvoří přibližně 4% hmotnosti člověka. Utvářejí kosti, zuby, pomáhají v budování svalové hmoty, udržují normální srdeční rytmus a podílí se na rovnovážném stavu v těle.

Stopové prvky jsou takové minerály, které potřebujeme jen v malém množství. Mezi ně se řadí například chrom, selen, měď, zinek a železo.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zdravé vitamíny

Vláknina - k čemu nám je dobrá

Čím nejlépe sladit?

 

Většinu minerálů a stopových prvků přijímá člověk prostřednictvím stravy. Ta by měla být proto co nejvíc pestrá. Vegetariáni, vegani a lidé s jiným výživovým omezením mohou mít problém s dostatečným příjmem některých minerálních látek, jako je železo, zinek nebo vápník, proto by na ně měli myslet alespoň v podobě doplňků stravy. Stejně, jako u vitamínů, totiž platí, že pokud nezískáváme dostatek těchto látek prostřednictvím jídelníčku, není na škodu sáhnout po tabletě multivitaminového či multiminerálního preparátu. Nezapomínejte ale, že tablety z lékárny nikdy nemohou nahradit pestrý a vyvážený jídelníček!

Fosfor
– společně s vápníkem tvoří kosti a zuby v našem těle. Naštěstí je obsažen téměř ve všech potravinách, takže se jeho nedostatku nemusíte nijak zvlášť obávat. Problémem je naopak nadbytek fosforu při nadměrné konzumaci masa, tavených sýrů nebo kolových nápojů. Takový nadbytek způsobuje odvápňování kostí, které pak slábnou a křehnou.

Hořčík – pokud jíte málo čerstvé zeleniny a ovoce, můžete trpět nedostatkem tohoto prvku. Problémem je ale také to, že půda je dnes často vyčerpaná, obsahuje hořčíku málo, a proto se ho málo dostane na náš stůl. Pozor by si měly dát především těhotné a kojící ženy – v těchto obdobích totiž stoupá jeho spotřeba.  Při nedostatku hořčíku můžete být unavení, trpět svalovými křečemi, menstruačními bolestmi nebo dráždivým tračníkem.

Chrom
– tento prvek je velmi důležitý pro metabolismus. Spolu s inzulinem se podílí na stabilizaci krevního cukru, tím pádem má schopnost tlumit chutě na sladké.  Přidává se dokonce do různých dietních přípravků, proto byste na jeho příjem měli myslet zvlášť v období, kdy chcete redukovat nadbytečné kilogramy.

Jod – bez jodu nefunguje správně štítná žláza. Ta produkuje hormony, které se účastní látkové výměny a tvorby energie z potravin. Také jsou zodpovědné za správný vývoj nervového systému dětí. Abyste předešli nedostatku tohoto minerálu, používejte sůl, do které se jod přidává, ale nevyhýbejte se ani konzumaci mořských ryb, řas a dalších mořských plodů.

Selen – je známý jako minerál, který je účinnou prevencí proti rakovině. Jeho nedostatek může vést k ateroskleróze, vzniku krevních sraženin, infarktu nebo neplodnosti. Selen najdete například v paraořeších - jediný ořech dodá potřebné množství selenu dospělému člověku na celý den. Dále je také obsažen v jiných ořeších, celozrnných obilovinách, mléčných výrobcích a sojových bobech.

Vápník – tento prvek je v našem těle zastoupen v největším množství. Vápník tvoří kostru a zuby, reguluje pH krve, spolupodílí se na přenosu nervových vzruchů a je důležitý pro srážlivost krve. Pro optimální vstřebávání tohoto minerálu je důležitá přítomnost vitamínu D. Vápník hledejte v  mléčných výrobcích, ovoci, zelenině a obilovinách. Vítězem v obsahu vápníku jsou zrnka máku.

Železo
– představuje významný prvek pro krvetvorbu. Jeho zvýšená konzumace je proto důležitá v době menstruace, těhotenství i kojení. Tento minerál najdete v mase a vnitřnostech, odkud se také nejlépe vstřebává. Jeho využití organismem podporuje vitamín C. V rostlinné říši ho obsahuje sojová mouka, ovoce, zelenina, mořské řasy nebo pivní kvasnice.

Zinek – je důležitý pro metabolismus, protože aktivuje přes 100 enzymů, které se spolupodílejí na trávení a vstřebávání přijaté potravy. Dál pomáhá v boji proti infekcím, v rychlém hojení ran, ale také zlepšuje paměť. Kromě masa si proto dopřejte také ořechy, luštěniny, tofu nebo vaječné žloutky.

Obsah minerálních látek ve Vašem jídelníčku můžete snadno zvýšit tak, že přisypete do obilné kaše nebo jogurtu různá semínka a ořechy. Ty si dopřávejte klidně také k svačině, protože právě v semenech a ořeších je spousta zdraví prospěšných minerálů, stopových prvků i zdravých tuků. Při pojídání těchto plodů myslete ale také na jejich vysokou energetickou hodnotu a určitě se v době shazování nadváhy vyhýbejte jejich praženým a soleným formám.