Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nasušte si vitamíny na zimu

Máte přebytek jablek či hrušek a nemáte prostory na jejich uchovávání? Nadělejte si z nich křížaly!

 

Sušení - tradiční  a zdravá metoda

 

Jde o jednu z nejstarších způsobů konzervace – sušení potravin, ovoce, zeleniny a hub. Při sušení totiž dochází k potlačení činnosti mikrobů tím, že z ovoce odnímáme vodu. Ovoce se po vysušení stává křehké, drobivé. Správně vysušené ovoce je nerozmělněné a po opětovném příjmu vody má charakter výchozí suroviny. Navíc jde o metodu, při které zůstává zachován největší podíl vitaminů, jejich původní množství klesne přibližně jen o 20 procent.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hroznový cukr - klady a zápory.

Jak sportovat v těhotenství.

Jak skoncovat s kouřením.

 

Jaké ovoce vybrat

 

K sušení je můžete využít takřka všechny druhy ovoce. Nejen tradiční jablka, švestky, hrušky a meruňky, ale třeba i višně, třešně, rybíz nebo maliny. Ovoce by mělo být dozrálé, bez mechanického poškození (rozdrcení při pádu, zakrojení či pořezání). U některých druhů se vyžaduje, aby bylo ovoce přezrálé, například u třešní a višní. U jiných je přezrálost nežádoucí – jablka, meruňky. Jablka vybírejte spíš menší, doporučují se odrůdy jako Kanadská či Kožená reneta. Dejte pozor na moučnaté plody či naopak nezralá jablka, u nichž nelze odstranit jádřinec. Obecně se doporučují plody s vyšším obsahem cukru. To platí i pro hrušky. Z odrůd hrušek se doporučuje třeba Williamsova čáslavská nebo Clappova, pro sušení by měly být plody zralé, ne však přezrálé ani příliš šťavnaté. Mezi nejjakostnější suroviny pro sušení patří meruňky. Vybírejte takové, které mají pevnou dužinu se snadno oddělitelnou peckou – například Velkopopovická, Maďarská. Meruňky by měly být nejvyšší zralosti, ale ne již změklé nebo potlučené.

 

Jaký je princip sušení

 

Při domácím sušení dodržujte stejné zásady jako u průmyslové technologie. Některé druhy ovoce je před sušením třeba předehřát, aby nedocházelo k enzymatickým reakcím projevujícím se nežádoucím zhnědnutím. Sušicí proces zahrnuje působení teploty, vlhkosti a proudění vzduchu. Proud vzduchu by měl být stálý, plynulý a s konstantní teplotou. Vzduch by se měl ohřívat zvolna, při náhlém zvýšení teploty se na povrchu ovoce může vytvořit tenká vrstva, která brání odpařování vody. Sušit můžete v sušičkách, v elektrické troubě, na ústředním topení, akumulačkách, wafkách či v klasické kamnové troubě, v ideálním případě na slunci. Správně usušené křížaly poznáte tak, že jsou pružné, nelámou se a mají žlutohnědou barvu.

 

Jak je uchovat

 

Křížaly je ideální uchovávat v kameninových nádobách s poklopem nebo ve sklenicích s vybroušeným těšným uzávěrem či v plátěných pytlíčkách, které zavěsíte na vzdušném, suchém, tmavém a chladném místě. Teplota pro uskladnění sušených plodů by neměla přesáhnout 15 °C. Při takovém uskladnění by měly vydržet 1 až 2 roky. Důležitá je pravidelná kontrola. Čas od času sklenicemi zatřepeme, abychom zjistili, zda plody v nich nenavlhly. Pokud se tak stane, musíte je znovu přesušit.

 

Jak je konzumovat

 

Sušené ovoce obsahuje minerály, vlákninu a vitamíny. Je rychlým zdrojem energie. Má poměrně více cukru než v nekoncentrované čerstvé podobě, proto i z kyselých jablek jsou křížaly chutné. Místo po sušence můžete sáhnou po křížalách, pokud vás popadnou chutě na sladké. Křížaly můžete též využít na štrúdl, do kaší, muesli, do nádivek nebo jako zdravý pamlsek. Z křížal lze také připravit vynikající čaj:  Propláchnuté křížaly se zalijí vodou a vaří skoro do změknutí. Po přecezení se ochutí medem a citrónovou šťávu.