Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Alternativní přístupy ke stravování – dieta podle krevních skupin

Teorie diety krevních skupin se opírá o fakt, že se lidé během své historie přesouvali z místa na místo a vlivem vnějších podmínek byli nuceni přizpůsobovat se okolnímu prostředí. Podle toho, kdy se daná skupina krve vyvinula, a jaký způsob obživy v té době převládal, by měl jíst teoreticky člověk i dnes.

Krevní skupina je vlastně popis vlastností červených krvinek jedince. V současnosti existuje asi 30 různých systémů krevních skupin, ale nejznámější a nejpoužívanější je ten, který mluví o skupině A, B, AB a 0 (tzv. AB0 systém).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Alternativní přístupy ke stravování – Paleo dieta

Clean eating - jezte čistě!

Vede Vaše jídelní chování k nadváze?

 

Teorie říká, že jako první vznikla skupina 0. To bylo v době převládajícího lovu, a proto by měli jedinci s touto skupinou krve jíst především živočišné výrobky a maso. Naopak skupina A patří zemědělcům, kteří by měli konzumovat převážně rostlinnou stravu. Skupina B vznikla údajně mícháním ras a skupina AB rovněž.

Zastánci stravování podle krevních skupin tvrdí, že protilátky proti krevním skupinám jsou těmi nejsilnějšími v lidském imunitním systému, a takovými protilátkami mohou být dokonce samotné potraviny. Proto potraviny vhodné pro určitou skupinu krve nemusí být vhodné pro jinou.

Krevní skupina 0, které se také říká lovecká, by měla jíst především maso (hovězí, skopové či telecí), ale vyhýbat se má obilovinám, mléčným výrobkům, arašídům a podobně.

Skupině A, nazývané zemědělská, se doporučuje vegetariánská strava, založená na obilovinách, zelenině a ovoci, a naopak se zakazují masné produkty a sýry.

Kočovná skupina B si může dopřávat téměř cokoliv, díky odolnému trávicímu ústrojí. Omezit by měla jen drůbeží maso, ořechy, dýně, pšenici, žito a kukuřici.
   
Nejmladší skupina AB není tak prozkoumaná, ale říká se, že je pro ni vhodné drůbeží maso, jogurty i sýry. Měla by si naopak odpustit vepřové maso, máslo, kukuřici, tučné mléko a sýry.

Seznamy toho, co ta či ona krevní skupina může nebo nemůže jíst, jsou téměř nekonečné a velmi se liší podle jejich autorů. Výčty zakázaných a povolených potravin nemají v podstatě žádné logické zákonitosti a vědeckými výzkumy nikdy nebylo prokázáno, že by dieta podle krevních skupin fungovala.

Určitě je zajímavé přečíst si právě o té své skupině a zhodnotit, zda ty či ony potraviny jíte nebo nejíte - neočekávejte však, že i po dodržování všech zásad nějak výrazně zhubnete.

Jako každý stravovací systém má i teorie stravování podle skupin krve tu výhodu, že se člověk začne o potraviny zajímat, nejí nahodile vše, co mu přijde pod ruku a víc o svém jídelníčku přemýšlí. Pak má na redukci hmotnosti větší vliv toto chování, než složení stravy jako takové (stejně tak funguje dělená strava).

Pokud Vás teorie krevních skupin oslovuje, klidně tento systém stravování vyzkoušejte a uvidíte, jak se budete cítit. Každý člověk je jiný, a proto nelze paušálně tvrdit, že nebude dieta krevních skupin fungovat na nikoho. Je však důležité neomezovat pestrost jídelníčku příliš a nečekat zázraky. Pro udržení kondice či snížení nadváhy stále platí nutnost pohybu, dostatku libových bílkovin a omezení průmyslově zpracovaných potravin a polotovarů.


Autor: Veronika Staňková