Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Konec s nočním vyjídáním lednice

NES je zkratka, která označuje ne příliš známou poruchu přijmu potravy - totiž syndrom nočního jedení (anglicky Night Eating Syndrom). Tato porucha dosud není definovaná v celosvětově uznávané klasifikaci nemocí, ale o její zařazení tam se usiluje, protože syndrom postihuje stále větší procento populace.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zdravý jídelníček – všechno vím teoreticky, ale realita je jiná

Posedlost zdravým jídlem

Problémy s trávením? Zbavte se jich změnou jídelníčku!

  
O syndrom nočního jedení se jedná tehdy, když je nejméně jedna čtvrtina celkového denního příjmu energie konzumovaná po večeři nebo v noci. Možná si teď říkáte, že ho určitě máte, protože třeba po večeři u televize občas zobete kalorické dobroty, ale nemusíte se bát - porucha má závažnější projevy.
   
Noční jedení se často vyskytuje společně s ranním nechutenstvím, poruchami spánku i depresivní náladou. Pacienti s NES se obvykle během noci budí a následně nejsou schopní usnout, pokud něco nesní - a jídlo, po kterém sahají, nebývá nijak dietní. Není pak divu, že lidé se syndromem nočního jedení trpí také obezitou.
   
Běžně by si člověk řekl, že je noc, tak přece nepůjde jíst - noční jedení ale nejde postiženým ovládnout vůlí - jedná se o podobný problém, jako je třeba mentální anorexie nebo bulimie, při kterých si ženy také neporučí.
   
Jídelní chování u nemocných se syndromem nočního jedení nelze kontrolovat rozumem. I vysoce inteligentní a vzdělaný člověk s hlubokými znalostmi o principech správné výživy může takovým trápením procházet - jídelní poruchy zkrátka nemají nic společného s „hloupostí“ člověka.
   
Abychom mohli mluvit o syndromu nočního jedení, musí se takové noční jedení vyskytovat minimálně tři měsíce s frekvencí alespoň 3 x týdně. Snědené jídlo u pacientů nevyvolává potěšení, jak by se dalo očekávat, ale napětí, úzkost, stud, pocity znechucení sebou i pocity viny.
   
Neexistuje jen jediný syndrom, při kterém se objevuje jedení v noci - kromě syndromu nočního jedení (NES) existuje ještě noční porucha přijmu potravy spojená s poruchou spánku (NS - RED, neboli Noctural Sleep – Related Eating Disorder). Tato porucha je charakteristická tím, že si člověk epizodu nočního přejídání ráno nepamatuje. To je způsobené poruchou vědomí s částečnou nebo úplnou amnézií.
   
Jestliže máte obavy, že by se vás problém mohl týkat, zkuste si nejdřív upravit spánkový rytmus. Před ulehnutím do postele nepijte kofeinové a alkoholické nápoje, fyzicky se nepřetěžujte, neřešte konfliktní témata a ani se nedívejte na horory nebo dramata v televizi.
   
Protože syndrom nelze ovládat vlastní vůlí, je vhodné vyhledat pomoc psychologa i psychiatra. Teprve díky vhodné medikaci a postupnému odkrývání duševních potíží, jenž mohou za nočním jedením stát, je možné se syndromu zbavit úplně.
   
S vyhledáním pomoci neotálejte, protože zanedbání problému může vést k dalším problémům, jako je třeba obezita, nebo závislost kvůli práškům na spaní či alkoholu.
   
Není bez zajímavosti, že ačkoliv se většina poruch přijmu potravy vyskytuje u žen, NES je frekventovanější u mužů. Mezi rizikové jedince patří ti, kteří jsou obézní, ale také ti, usilující o redukci hmotnosti (a proto v noci prahnou po kalorických dobrotách).
   
Začněte efektivně řešit své potíže, ať už s hmotností nebo s psychickou - jedině pak budete dobře spát až do rána.

 

660x250_1.jpg

 

Autor: Veronika Červenková