Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Když se hubnutí nedaří aneb 6 nejčastějších chyb při počítání kalorií!

Snižování hmotnosti je velice jednoduché, i když se na první pohled může zdát, že se jedná o vědu, podobnou jaderné fyzice. Nemusíte se zajímat o přesné složení jednotlivých potravin, makroživiny, mikroživiny, hormony, zkoumat, kdy máte jíst, sáhodlouze řešit sacharidy, jako by šlo o hledání léku na nevyléčitelnou chorobu. Nemusíte pátrat po tajích makrobiotiky, překyselení organismu, detoxikačních procedur či bezlepkových potravin.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kolik energie spálíme při sportu

10 zábavných způsobů, jak spálit 100 kalorií

Hřešte ve správou dobu

 

Stačí se řídit jedním jediným pravidlem - váš energetický výdej musí být vyšší, než jeho příjem.
   
Přečtěte si o zásadních chybách při počítání kalorií a konečně nasměrujte hubnutí tou správnou cestou:

1. Nepočítáte - největší chybou při počítání kalorií je jejich nepočítání! Zbavovat se nadbytečné tukové zátěže samozřejmě můžete i bez vážení potravin a počítání kalorií, ale je to stejné, jako střílení na slepo. Nikdy nevíte, jestli jste v kalorickém deficitu či nadbytku, kde máte ubrat, kde naopak přidat. Pokud si myslíte, že dlouhodobě jíte málo a hýbete se dost, ale přesto nehubnete, s největší pravděpodobností si to myslíte chybně. Kdybyste se delší dobu pohybovali v záporné energetické bilanci, čísla na váze se budou snižovat. To je zkrátka jednoduchý fyzikální zákon.

2. Chybný odhad - myslíte si, že jablko, které jste měli ke svačině, vážilo asi 150 gramů. Ono ale vážilo 250 gramů a to udělá rozdíl 60 kalorií. Domníváte se, že jste si dali 30 gramovou hrst ořechů - a ono ejhle - bylo to gramů 70. Rozdíl je 300 kalorií! Můžete jíst super zdravé potraviny, ale pokud si nebudete jistí jejich gramáží, můžete společně s nimi do sebe dostat pěknou spoustu energie, nehubnout nebo naopak ještě přibírat!

3. Podceňování příjmu - pokud kalorie počítáte a potraviny si vážíte, pravděpodobně si jejich energetickou hodnotu hledáte v různých tabulkách a aplikacích. Tam se ale hodnoty mohou někdy lišit až o desítky kalorií. Čtěte hodnoty na zadních stranách obalů a z tabulek vybírejte spíš hodnoty vyšší. Vyhnete se tak podceňování energetického příjmu. I když se vám třeba vysoké číslo u vaší večeře nelíbí, započítejte ho, protože vaše tělo vezme kalorie v potaz, ať chcete nebo ne.

4. Přeceňování výdeje - po celém dni se cítíte vyčerpaní, ale to nemusí znamenat, že máte velký energetický výdej! Celý den v kanceláří, bloumání po obchodech nebo běžný úklid v domácnosti nespálí tolik energie, kolik jste si mohli zadat do kalorické kalkulačky. Nepřeceňujte množství spálené energie, jinak vám počty nebudou vycházet.

5. Nápoje, zelenina a doplňky - do kávy si nalijete mléko od oka, zeleninu nepočítáte vůbec a nezapočítáváte ani doplňky stravy či dochucovadla. To všechno Vám ale opět může udělat rozdíl až stovek kalorií denně. Čtyři kávy s mlékem - 100 kalorií, kečup, balsamikový krém, olivový olej, lahůdkové droždí - další desítky, protein, BCAA - další energie. Jsou to sice detaily, ale právě ty mohou někdy rozhodnout.

6. Konzistence - chvíli počítáte a pak vás to přestane bavit. Přece nebudete počítat a vážit jídlo do konce života. Vždyť to není normální. Je to k zbláznění. Zabere to spoustu času (který jinak využijete k sezení u seriálu nebo projíždění internetu?). Ano je to náročné - a neustálé marné pokusy o zhubnutí také. Vyberte si, co chcete víc a toho se držte.

 

 

600x250_Jidelnicek_v2.jpg

 

Autor: Veronika Červenková