Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Má vaše dítě dostatek jódu?

Nezdá se vám vaše dítě ve své kůži? Je unavené víc než jindy a špatně si pamatuje? Možná mu v organismu chybí jód.

 

Jód a vývoj orgánů

Jód je prvek nezbytný pro fungování štítné žlázy a vývoj orgánů dítěte již v mateřském lůně. Velmi důležitý je i v prenatálním stádiu a časném kojeneckém věku, neboť se také podílí na vývoji centrální nervové soustavy mozku a míchy.

 

Jód a kosti

Hormony štítné žlázy jsou významné i pro proces růstu a vyzrávání kostí. Působí v růstových chrupavkách během dětství a puberty, ale mají svou úlohu i v celoživotních kostních přestavbových pochodech.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Za kretenismus může nedostatek jódu v těhotenství

 

Jak se projevuje nedostatek jódu

Nedostatkem jódu, dalších stopových prvků a vitaminů jsou ohroženy zejména děti s dědičnými poruchami metabolismu aminokyselin, děti s malabsorpčním syndromem (poruchy trávení a vstřebávání základních živin) a děti s nedostatečnou funkcí štítné žlázy. Nedostatek jódu v organismu se projeví sníženou koncentrací a schopností si pamatovat. Tyto děti se snadno unaví, jsou zimomřivé a spavé a mohou jim také ve zvýšené míře vypadávat vlasy. Pokud si nejste jisti, jak je na tom vaše dítě, měli byste navštívit ordinaci pediatra nebo dětského endokrinologa a nechat ho vyšetřit.

 

Jód v dospívání

V období puberty zajišťují hormony štítné žlázy podmínky normálního průběhu pohlavního vývoje a růstového urychlení. Nedostatek jódu může u dívek způsobovat poruchy menstruačního cyklu, později vyšší potratovost i vyšší výskyt předčasných porodů. Na zapomnětlivost a únavu pubescentů může mít kromě řady faktorů, které tento věk sebou přináší, vliv i dlouhodobý nedostatek jódu. Ten může způsobit poruchu soustředění nebo paměti, zvýšenou únavu a spavost.

 

Kde jód najdete

Především v pestré stravě. Jód se nachází v mořských rybách a řasách, v mléčných výrobcích, v menším množství pak ve vejcích, čokoládě, sušených houbách, sterilovaném zelí či masných výrobcích. Kojenci přijímají jód v mateřském mléce, proto by kojící maminky měly dbát na složení své stravy i na dodržování pitného režimu. Jedním ze snadno dostupných zdrojů tohoto prvku může být i minerální voda Hanácká kyselka. Tato minerálka je jedinou minerální vodou ve své kategorii s významným obsahem jódu.