Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak se stravovat při onemocnění štítné žlázy?

Štítná žláza (latinsky glandula thyroidea) se řadí mezi orgány endokrinní soustavy a sídlí na přední straně našeho krku. Tato žláza s vnitřní sekrecí je nesmírně důležitá, protože se podílí na metabolických procesech v těle, a to díky tomu, že produkuje hormony trijodthyronin a thyroxin.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Při hubnutí nezapomínejte na jód

Minerály a stopové prvky ve výživě

8 chyb, kterými si zpomalujete metabolismus

 

Tak, jako každý orgán, může štítná žláza onemocnět a v jejím případě je to velký malér. V České republice trpí poruchami štítné žlázy asi 5% obyvatel - ti se potýkají nejčastěji s hypotyreózou (nedostatečnou funkcí žlázy) nebo hypertyreózou (nadměrnou funkcí).

Mezi hlavní příznaky nadměrné funkce štítné žlázy patří úbytek na váze, nervozita, nadbytek energie, silné bušení srdce, pocení, návaly horka i nápadně vyboulené oči. Hypofunkci pak doprovází přibírání, zimomřivost, deprese, potíže s plodností či padání vlasů.

Diagnostika a léčba onemocnění štítné žlázy patří do rukou lékařů. Poté, co endokrinolog provede krevní odběry a ultrazvuk, určí diagnózu a předepíše léky. Do této chvíle může pacient svádět svoje potíže s nadváhou na žlázu (a velmi často tomu tak i bývá), nicméně poté, co je žláza správně diagnostikována a léčena, není důvod, proč by člověk nemohl zhubnout nebo přibrat (v případě hyperfunkce) na svou optimální hmotnost.

V okamžiku, kdy se snažíte zhubnout, ale ručička váhy se nechce přes veškerou snahu hnout z místa, je dobré nechat si štítnou žlázu vyšetřit. V určitém věku se její zhoršená funkce může snadno zaměnit za příznaky menopauzy, takže není hned důvod k panice. Myslete na to, že tak moc postižená žláza, aby vám bránila v redukci nežádoucích kilogramů, je celkem vzácná, a že problém bude nejspíš jinde. Opatrnost je ale na místě, proto se objednejte k lékaři a nechce se vyšetřit.

Ke správnému fungování celého těla i štítné žlázy přispívá kvalitní stravování.

 - Štítná žláza miluje iod, takže je vhodné jíst aspoň 1x týdně mořskou rybu. Dopřejte si lososa,  tuňáka, makrelu nebo třeba tresku. Jako bonus získáte porci omega 3 nenasycených mastných kyselin.

- Ačkoliv se u nás přidává iod do soli, určitě její spotřebu nezvyšujte - nadměrné solení žláze nepomůže, akorát zatíží ledviny a způsobí zadržování vody v těle i vysoký krevní tlak.

- Při hyperfunkci lidé hubnou, proto mohou jíst víc, aby následky na organismus nebyly devastující (aby neubývala svalová hmota). Kvůli přehnané aktivitě se pak rozhodně nedoporučují kofeinové nápoje.

- Pacienti s hypofunkcí žlázy si musí dávat pozor na jídelníček a jíst trošku dietně, protože metabolismus je zpomalený.

- Jako prevence, ale také podpora léčby, jsou vhodné potraviny se silnými antioxidačnímu účinky (např. kustovnice čínská, ale i běžné ovoce a zelenina).

 

 

Autor: Veronika Staňková