Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak jíst a pít před, během a po závodě?

Se závody různého typu se v poslední době doslova roztrhl pytel - a to je dobře. Pravidelné sportování pro radost je sice skvělé, ale když se k tomu přidá motivace v podobě závodu, dokáže ze sebe člověk dostat mnohem víc.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Poslední jídlo před trénink – co, kdy a jaké?

Jídlo a sport

Chcete nabrat svaly? Stravujte se správně!

 
Většina závodů, dostupných pro veřejnost, je založena na běhu - můžete si zvolit mezi krátkými tratěmi od 2 - 3 kilometrů, přes extrémní překážkové závody, až po půlmaraton či maraton.
   
Zjistěte, jak jíst před závody a nenechte nic náhodě:

Několik týdnů před závodem
- trénink bez adekvátní výživy nikdy nepřinese uspokojivé výsledky. Proto si před každým tréninkem dejte jídlo s obsahem komplexních sacharidů a lehce stravitelných bílkovin a po docvičení do sebe dostaňte energii v podobě jednoduchých sacharidů, komplexních sacharidů a proteinů (např. cottage s ovocem a vločkami). Pokud hodně trénujete, sacharidů se nebojte - díky nim budete mít energii. Nezapomeňte také hodně pít - naopak ale zapomeňte na fast food, polotovary, nezřízené mlsání a popíjení alkoholu.

Týden před závodem - dopřávejte si v hojné míře komplexní sacharidy (stačí navýšit přílohy o cca 30%), obsahující vlákninu, lehce stravitelní proteiny a zdravé tuky. Sacharidy vám pomohou naplnit glykogenové zásoby (na naplnění stačí dva až tři dny) ve svalech a právě z nich pak organismus čerpá energii při kratších závodech (cca 5 - 7 km). Na nízkosacharidovou stravu zapomeňte. Nasaďte také do boje vitamíny a minerály - hlavně hořčík, který se podílí na dodávání energie organismu i na správné funkci svalů a krevního oběhu, dál vápník, železo, zinek, chrom a celé spektrum vitamínů (především skupiny B). Dopřejte svému tělu spoustu čisté vody. Většího obvodu pasu se nelekejte - to není tuk, ale voda a glykogen - po závodu zase „splasknete“.
 
Těsně před výkonem - večer před závodem si dejte těstoviny, rýži nebo brambory (zkrátka komplexní sacharidy). 1 - 3 hodiny před závodem si pochutnejte na další porci komplexních sacharidů (vločky, žitný chléb). S proteiny a tuky to nepřehánějte, abyste si nezpomalili trávení sacharidů. Vyhněte se také nadměrnému množství vlákniny - zatíží tělo a může způsobit nadýmání. Výkon lze podpořit doplňky stravy, jako je L - karnitin, kofein či magnézium. Pozor! Před závodem byste si měli vyzkoušet, co vám vyhovuje, protože každý je jiný. Nezkoušejte v den závodu nic nového, držte se toho, co vám sedí.

Během akce - po cca 5 kilometrech náročného závodu vytáhněte z kapsy sacharidový gel nebo pijte iontový nápoj s podílem cukru.

Hned po doběhnutí - tělo je vyčerpané a potřebuje rychle zdroj nové a snadno dostupné energie. Dejte si proto něco s vyšším glykemickým indexem (hroznový cukr, pečené brambory, rýžové chlebíčky, kukuřičné lupínky, müsli tyčinku, ovocný džus). Zabráníte tím případné hypoglykemii. A samozřejmě pijte.

Hodně štěstí při závodění!


Autor: Veronika Červenková