Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Alternativní přístupy ke stravování – Intermittent fasting (IF)

Intermittent fasting, neboli přerušovaný půst, je poslední dobou hodně žhavým tématem ve světě hubnutí a výživy. Tak, jako každý alternativní stravovací styl, není ani tento vhodný úplně pro každého. Vždy je dobré znát rizika, možné přínosy, ale také své vlastní limity.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Alternativní přístupy ke stravování – dieta podle krevních skupin

Alternativní přístupy ke stravování – Paleo dieta

Clean eating - jezte čistě!

 

Postění se jako takové je staré jako lidstvo samo. Existují půsty náboženské, půsty politické, ale také detoxifikační či redukční. Přerušovaným půstem se pak myslí půst v době mezi večeří a snídaní. V noci lidé většinou spí, takže se postí zcela automaticky, ale IF má svá specifická pravidla.

V této koncepci stravování jde o přesně stanovený počet hodin, kdy by člověk neměl přijímat žádnou potravu. Variant postění je mnoho a je jen na člověku, kterou si zvolí. Lze vyzkoušet metodu 12/12, to znamená, že 12 hodin denně jíte (ne v kuse) a dalších 12 hodin nikoliv. Tohle dělení je vhodné pro začátečníky, protože se velmi blíží běžnému stravování každého z nás.

Poté, co si zvyknete na tento systém, můžete zkoušet měnit poměr jedení a nejedení na 11/13 či 8/16 (toto rozložení je nejfrekventovanější) a podobně. V extrémním případě lze 4 hodiny denně jíst a zbytek nikoliv – pro takový styl se vžilo označení „Warriors diet“ (válečníci bohatě hodovali až večer, po vyhrané bitvě). Rozložení stravy, které si vyberete, pak dodržujete dlouhodobě.

Zvládání metody přerušovaného půstu vyžaduje značnou vůli – málokdo totiž dokáže svůj hlad ovládat a nemlsat v okamžicích stresu, nudy nebo únavy.

Jako hlavní benefity IF se uvádí zlepšení citlivosti tkání na inzulin, pozitivní ovlivnění funkce hormonu ghrelinu (je zodpovědný za pocit hladu), zpomalení stárnutí, zlepšení činnosti mozku a rychlejší regenerace. Díky dodržování IF by měl být jedinec schopný budovat svalovou hmotu a redukovat tuk, i když se tato stravovací teorie tolik vymyká klasickým výživovým teoriím, a to díky stimulaci sekrece růstového hormonu.

Zastánci přerušovaného půstu často vynechávají snídani, dokonce ani nedoporučují jíst každé 3 hodiny, ale v nižší frekvenci a důraz kladou na celkové množství kalorií a rozložení živin v průběhu dne.

Přerušovaný půst lze obecně doporučit spíš velmi aktivním sportovcům, kteří nemají potíže s ovládáním svých potřeb, ale také mají hluboké znalosti o výživě a dokážou respektovat signály svého těla. Tato metoda není vhodná pro jedince s nadváhou nebo pro ty, u kterých je jedení a jídlo silně spojené s psychikou. Nedoporučuje se lidem s poruchou příjmu potravy, diabetikům a těm, kteří mají potíže s kolísáním krevního cukru.


Velmi důležité také je uvědomit si, že během doby jídla není možné jíst polotovary a dobroty z fast foodu, ale je naopak nutné organismu dopřát kvalitní živiny, aby byl schopný fyzického a duševního výkonu.

Nečekejte, že když budete jíst, byť jen v rozmezí osmi hodin denně, tučná a sladká jídla, bude tukový polštář kolem pasu mizet. Ke štíhlé a zdravé postavě nevedou žádné zkratky – jakákoliv metoda vyžaduje alespoň minimální zapojení vůle, motivaci, znalosti o výživě a spoustu pohybu.


Autor: Veronika Staňková