Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Harmonie těla - 4. díl

V dnešní době existuje nespočet doplňků pro zdraví a tabletek téměř pro každou nesnáz. Určitě však nešlápnete vedle, když se porozhlédnete po ryze přírodních elixírech.

Tentokrát máme spadeno na bylinky a jejich kouzelné účinky na zdraví ženy. Mrkněte se a oddejte se do péče přírody.


Fytohormony: Hormony z lůna přírody

Bylinky pomáhají například při potížích v klimakteriu. Jetel luční se může chlubit množstvím fytoestrogenu, který v sobě ukrývá. V těle tedy báječně zastoupí funkci estrogenu, který se s útlumem vaječníků postupně vytrácí. Velmi podobný účinek má jetel červený. Fytoestrogeny představují další variantu pro ženy, jež nechtějí podstoupit hormonální léčbu. Ta s sebou často přináší nežádoucí účinky a také možná zdravotní rizika.

 

Tip: V případě, že hormony v pilulkách nemůžete užívat, zkuste vaječníky a celkovou endokrinní soustavu „probudit“ hormonální jógou.

Meduňka a kozlík lékařský: Pocit klidu a správný krok k navození kvalitního spánku
Meduňka ztělesňuje spolehlivou cestu k nalezení klidu a vymýcení stresu. Hrnek meduňkového čaje s medem pohladí nejen chuťové pohárky, ale i psychiku a celé tělo. Uleví se trávicímu ústrojí a zatočíte s opary – nové studie ukazují právě na výše zmíněné účinky.

 

Tip: Pár snítek meduňky si přidejte do ovocného salátu. Velmi oblíbená je kombinace kozlíku a meduňky při problémech se spánkem.

Kořen discorea
Najdete jej rovněž pod názvem jam či smldinec chlupatý a již po staletí byl využíván jako prostředek k otěhotnění. Báječnou zprávou pro ženy je fakt, že kořen obsahuje přírodní progesteron a navíc harmonizuje hladinu estrogenu, což je opravdu velmi důležitá funkce. Nárůst estrogenu může být na vině při vzniku rakovinného bujení, myomů a cyst. Účinně „stopne“ náladovost, zavlaží intimní partie ženy, zmírní noční pocení a spánkový deficit.

Kontryhel: Bylinka ženami milovaná
Kontryhelovou nať pořídíte v lékárně, pravidelné popíjení čaje působí snad na všechna typicky ženská trápení. Zabírá na bolestivou menstruaci, účinně stimuluje dělohu, pomáhá s mykózou a dalšími vaginálními záněty. V internetových diskuzích si kontryhel chválí pro nárůst děložní sliznice. Ta je důležitá pro zahnízdění vajíčka.
Bylinky osvěží pokrmy a provoní kuchyni

Stále ještě používáte sušené bylinky při vaření? Přesedlejte na ty čerstvé, a pokud si v pěstování bylinek nevěříte, vsaďte na ty prodávané v květináči. Běžně v supermarketech natrefíte na mátu, meduňku, bazalku, oregano, pažitku nebo kopr. Po vyzkoušení se už nebudete chtít vrátit k sušené variantě v sáčku.

 

Čtvrtý díl Harmonie těla je tu pro vás.

 

Hormonalni-joga-4dil.jpg

 

Opět nezapomínejte na velmi rychlé a hlasité dýchání, zvané bhastrika: Při nádechu se pupík pohybuje směrem ven a při prudkém výdechu vzduch silně vyfouknete nosem, přičemž se pupík vtahuje dovnitř. Toto dýchání působí jako masáž na vnitřní orgány a aktivuje vaši vlastní energii.