Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak zahnat hlad a přitom nepřibrat

Chcete zhubnout, ale děsí vás představa, že se budete trápit hlady? Cesta za štíhlejší postavou ale vůbec nemusí být o hladovění. Máme pro vás 20 tipů, jak kručení žaludku předejít.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Potřebujete se rychle a zdravě najíst? My víme, co si připravit.

Přílohy k jídlu - ano nebo ne?

Vede Vaše jídelní chování k nadváze?

 

Podle odborníků na výživu je důležité, abyste během redukční diety nikdy nepocítili hlad. Shazování kilogramů není o tom, že se budete trápit hlady. Důležitá je úprava jídelníčku, která by se měla skládat z čerstvých nízkokalorických potravin s dostatečným množstvím zeleniny a ovoce. Základem je, jak známo, plnohodnotná snídaně a tekutiny. Hlad může být často jen převlečená žízeň. Jídlo si rozdělte na menší porce a jezte nejméně 5x denně. Pokud přece jen budete mít během dne chuť na něco dobrého k snědku, pak pro vás máme 20 způsobů, jak hlad ošálit a přitom nepřibrat.

1.Mandle
Stačí hrstka mandlí a své tělo bohatě zásobíte antioxidanty, vitaminem E a hořčíkem. Je také dokázáno, že konzumace mandlí zvyšuje u lidí pocit sytosti a proto jsou vhodné při regulaci tělesné hmotnosti.

2. Káva
Střídmá konzumace kávy může pomoci zrychlit metabolismus a potlačit chuť k jídlu díky obsaženému kofeinu a antioxidantů. Vynechejte ale mléko a cukr.

3. Zázvor
Zázvor působí jako povzbuzující prostředek, který dodává energii do těla a zlepšuje trávení, čímž zmenšuje  hlad. Dejte si tedy čaj z čerstvého zázvoru.

4. Avokádo
Tato plodina je plná vlákniny a srdci i zdraví prospěšných mono nenasycených tuků. Pokud ho budete konzumovat střídmě, zasytí vás a potlačí chuť k jídlu. Tuky, které avokádo obsahuje vysílají do mozku signály, které mu řeknou, že váš žaludek je plný.

5. Kajenský pepř
Půl lžičky kajenského pepře může podpořit metabolismus a způsobit, že tělo spálí ze své zásobárny 10 kalorií navíc. Nemluvě o tom, že pro ty, kteří nejsou zvyklý pravidelně jíst kořeněná jídla, přidávání kajenského koření snižuje kalorie u následujícího pokrmu v průměru o 60 kcal. Myslete na to a přidejte jej do dvou jídel denně po dobu jednoho měsíce. Ztratíte přibližně 2 kila, aniž by se vůbec snažili.

6. Jablka
Jablka všech druhů a typů pomáhají potlačit hlad a to hned z několika důvodů. Za prvé, jablka jsou plné rozpustné vlákniny a pektinu, díky kterému se budete cítit se plní. Za druhé regulují glukózu v krvi a zvyšují hladinu energie. A za třetí k jejich konzumaci je potřebné důkladné žvýkání, čímž dáváte tělu více času, aby si uvědomilo, že už nejste hladoví.

7. Vajíčka
Dejte si jedno až dvě vajíčka k snídani a budete se během následujících 24 hodin cítit plnější, než kdybyste si dali například housku se stejným množstvím kalorií. Jistý experiment ukázal, že lidé, kteří snídali vajíčka přijali v průběhu dne průměrně o 330 kalorií méně , než ti co měli k snídani například pečivo.

8. Voda
Vypijete před jídlem dvě sklenice vody. Pak zaručeně zkonzumujete  o 75 % až 90 kalorií méně než kdybyste vodu před jídlem nepili.

9. Brambory

Podle potravinářských vědců, brambory obsahují zvláštní druh škrobu, který odolává trávicím enzymům, což znamená , že zůstanou v žaludku déle a Vy se proto budete cítit déle zasyceni. Navíc jsou plné vitaminu A a vitaminu C.

10. Zeleninová polévka
Horký, vývar na bázi zeleninové polévky Vás zasytí a navíc s minimem kalorií. Dopřejte si šálek horkého vývaru před dalším jídlem, nebo si jednoduše dejte velký talíř jako hlavní chod.

11. Tmavá čokoláda
Máte-li neodolatelnou chuť na čokoládu, pak jezte jedině čokoládu alespoň 70 % kakaa. Malý kousek hořké čokolády pomáhá zmenšit apetit, protože hořká chuť signalizuje tělu snížit chuť k jídlu. Nemluvě o tom, že kyselina stearová obsažená v tmavé čokoládě pomáhá pomalejšímu trávení. Zkuste si ji dát spolu s šálkem černé kávy.

12. Tofu
Je bohatým zdrojem bílkovin na rostlinné bázi a ukrývá vysoké množství  izoflavonů, které potlačují chuť k jídlu. Zařaďte ho tedy do svého jídelníčku.

13. Wasabi
Všimli jste si, že když si dáte sushi, jakoby vás zasytilo menší množství jídla? Jedním z důvodů jsou zdravé ryby a ten druhý důvod je právě zelené pikantní wasabi. Kořenitá chuť wasabi potlačuje chuť k jídlu, kromě toho má wasabi přírodní protizánětlivý účinek.

14. Zelený čaj
Odborníci na výživu tvrdí, že katechiny v zeleném čaji pomáhají inhibovat pohyb glukózy do tukových buněk, což zpomaluje vzestup hladiny cukru v krvi, zabraňuje zvýšení hladiny inzulínu a následnému ukládání tuků. A protože je vaše hladina cukru v krvi více stabilní, necítíte se hladoví.

15. Ovesná kaše
Ovesná kaše sice obsahuje hodně sacharidů, ale tento typ sacharidů se tráví pomalu a udrží tak pocit sytosti i několik hodin po snídani, neboť se potlačují hormon hladu grelin. Ve skutečnosti mají ovesné vločky poměrně nízký glykemický index a pokud chcete aby byly vaše snídaně ještě zdravější, vyzkoušejte vločky špaldové nebo pohankové.

16. Zeleninový džus
Pitím zeleninových šťáv před jídlem zkonzumujete až o 135 kalorií méně.

17. Listová zelenina
Špenát, rukola, hlávkový salát, polníček a další jsou plné minerálů, vitamínů a vlákniny, které vás zasytí i na několik hodin.

18. Losos
Když budete jíst ryby jako losos, tuňák nebo sleď, které jsou bohaté na omega – 3 mastné kyseliny, vaše tělo bude zvyšovat množství hormonu leptinu v organismu. Leptin je známý svou schopností potlačit hlad.

19. Skořice

Skořice, podobně jako jiné mleté koření (hřebíček a zázvor) pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, který pomáhá kontrolovat vaši chuť k jídlu.

20. Lněná semínka
Lněná semínka jsou bohatou nutriční směsí rozpustné vlákniny a esenciálních mastných kyselin. Dodají vám energii a zajistí pocit sytosti na delší dobu. Zkuste si je přidat do jogurtu, salátu nebo pomazánky.


Autor: Monika Kuželová