Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Goja obohatí váš jídelníček o zdraví

Elixír mládí, superpotravina 21. století, vitaminová bomba, ovoce nesmrtelnosti, červený diamant. Všechny tyto názvy patří jediné potravině, malým červeným plodům goji, které v současnosti patří mezi nejvyhledávanější přírodní potraviny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TOP 5 bylinek na podporu hubnutí

10 superpotravin pro super zdraví

To nejlepší, co z dýně můžete udělat

 

Goji (čtěte godži) neboli kustovnice čínská patří mezi klenoty tradiční čínské medicíny. Blahodárně působí na normální činnost jater a ledvin, pomáhá zprůchodňovat a uvolňovat energetické blokády. Červené plody goji rostou na trnitých keřích v úrodné půdě himalájských podhůří. V těchto oblastech, kde je kustovnice běžnou součástí stravy a kde je považována za symbol zdraví, pohody, síly, vytrvalosti, krásy, sexuální potence a touhy, najdeme obyvatelstvo s nejdelší průměrnou délkou života na Zemi.

Proč jsou plody goji tak úžasné?

1. Obsahují neuvěřitelné množství živin
Žádná jiná rostlina na naší planetě jich tolik neobsahuje. V plodech goji je největší koncentrace antioxidantů ze všech druhů ovoce a zeleniny, najdeme v nich 18 aminokyselin, z nichž 8 je esenciálních, vysoké množství vitaminů, 21 stopových prvků (např. železo, měď, sodík, draslík, selen, zinek, mangan, germanium), vápník, hořčík, fosfor, 8 polysacharidů a 6 monosacharidů, 5 nenasycených mastných kyselin, včetně esenciálních, 5 karotenoidů, množství fenolových pigmentů s antioxidačními vlastnostmi.

2. Posilují imunitu a zatočí s chřipkou
Přírodní látky obsažené v kustovnici pomáhají posilovat imunitu, snižovat stres a bojovat s depresí. Pokud jde o vitamin C, těžko byste našli konkurenta. Plody Goji obsahují padesátkrát víc vitaminu C než pomeranče. 500 ml stoprocentní šťávy z goji (na její výrobu je potřeba asi 6 kg čerstvých plodů) obsahuje tolik vitaminu C, jako 900 jablek!

3. Pomáhají při hubnutí
Plody kustovnice čínské mají nízký glykemický index a také vysoký podíl vlákniny, která podporuje činnost trávicího systému. Důležitou vlastností je i to, že udržují stálou hladinu cukru v krvi, takže pohled na lákavý dortíček v cukrárně vás vůbec nerozhodí.

4. Jsou dobré na oči

Díky obsahu zeaxantinu a luteinu působí blahodárně na zrak, posilují ho, zlepšují ostrost vidění a uklidňují podrážděné a unavené oči. Po pár hodinách u počítače je to doslova balzám.

5. Čistí organismus a zmírňují kocovinu
Velmi dobře také plní svoji funkci při čištění organismu a pro naše tělo se mohou stát velmi dobrým pomocníkem po nadměrné konzumaci alkoholu. Nezapomeňte si tedy před víkendem koupit celý sáček!

6. Zlepšují kvalitu pleti
Díky vysokému obsahu antioxidantů má goji i tzv. anti-aging efekt, neboli zpomaluje stárnutí, což se týká i pleti. Goji jejediným známým ovocem, které stimuluje lidské tělo k produkci růstového hormonu přirozenou cestou. Tento faktor dělá z kustovnice snad jedinou proti stárnutí bojující supepotravinu na světě Pomáhá také při kožních onemocněních jako je lupénka.

7. Zvyšují chuť na sex
V Číně jsou bobule Goji považovány za afrodiziakum podporující sexuální apetit a celkovou vytrvalost. A také zlepšují kvalitu spermatu.

8. Snižují krevní tlak
Kustovnice čínská je známá i svým pozitivním účinkem na krev (zvyšuje tvorbu červených krvinek) a krevní tlak. Snižuje tak i riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Doporučené dávkování
Sušené plody goji můžete jíst  samotné jako mimořádně zdravou svačinku, přidávat si je do cereálních směsí a jogurtu. Skvělé jsou také v různých ovocných koktejlech, jejichž základem může být třeba výživné konopné mléko. Čínskou specialitou je příprava čaje z Goji, podobně jako to my děláme s šípky. Po vylouhování lze pak plody sníst.

Ideální je konzumovat denně přibližně dvě malé hrsti sušených plodů. Užívat vyšší dávky je zbytečné a  může to vést k problémům se zažíváním. Dětem do deseti let stačí polovina této dávky, což jim zajistí dostatek potřebných vitaminů a minerálních látek. Úplně malým dětem do 18 měsíců plody vůbec nedávejte. Plody se také nedoporučuje jíst před spaním, mohli byste mít problémy s nespavostí.


Zdroj: Prima ŽENA

 

iPrima_zeny_v2.jpg