Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Zázračný strom

Nevadí mu silný mráz, spalující slunce ani výfukové plyny. Dokonce po atomovém výbuchu v Hirošimě se následující rok opět zazelenal, ačkoliv stál poblíž detonace. Víte kdo? Jinan dvoulaločný, zvaný také ginkgo biloba, který rostl na naší planetě už v dobách, kdy po ní běhali dinosauři. Tento silný houževnatý strom se navíc může pochlubit i svými léčivými listy. Víte, co všechno dokáží a jak působí na náš organismus?

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nasušte si bylinky

Čím bohatší aroma, tím chutnější jídlo

Stravování podle Ajurvédy

 

Za léčivé účinky listů jinanu dvoulaločného mohou především dvě látky – flavonoidy a terpenoidy. Flavonoidy mají příznivé účinky na krevní oběh a působí proti volným radikálům. Terpenoidy (zvané ginkgolidy) jsou unikátní tím, že dosud nebyly objeveny v žádné jiné rostlině. Tyto látky  zajišťují správné fungování mozku, předcházejí vzniku psychických nemocí a depresi.

Zlepšuje prokrvení mozku
Se stárnutím se snižuje výkonnost mozku a přispívají k tomu i různá onemocnění (arterioskleróza, vysoký krevní tlak, Alzheimerova choroba). Funkci našeho mozku mohou také ovlivňovat časté infekce, poruchy štítné žlázy nebo nedostatek jódu a vitamínů skupiny B. Extrakt  jinanu zlepšuje prokrvení mozku a chrání nervová vlákna před nedostatkem kyslíku. U mladších lidí, kteří si stěžují na poruchy výkonnosti mozku, jako je např. občasná zapomnětlivost, poruchy učení a koncentrace, se však spíše jedná o dopad stresu, strachu nebo depresí.

Zvyšuje odolnost buněk
Všechny naše tělesné buňky potřebují k životu kyslík. Kardiovaskulární systém ovšem někdy není schopen dodat mozku potřebné množství kyslíku. S pomocí jinanu si však můžete zlepšit odolnost buněk i při nedostatečném přísunu kyslíku.

Ovlivňuje srážlivost krve
Terpenoidy, látky obsažené v jinanu, nás také dokáží ochránit před vykrvácením a vznikem krevních sraženin. Chystáte-li se ovšem na operaci, měsíc před ní užívání jinanu vysaďte, jinak vám hrozí zvýšené krvácení a delší zacelování ran.

Pomáhá astmatikům
Ginkgo biloba také dokáže snížit dušnost u astmatiků. . Velmi dobře působí na děti a osoby s alergickým astmatem. Tuto terapii však předem konzultujte s lékařem.

Uzdravuje pokožku

Jinanové výtažky bývají součástí některých kosmetických přípravků, neboť zlepšují prokrvení, kůže, elasticitu pokožky, ničí volné radikály, zpomalují stárnutí a regenerují poškozenou pleť. Jinanový olej slouží k léčbě kožních onemocnění, hojení ran, zánětů, omrzlin a k zacelování popraskané kůže. Olej si také můžete přidávat do domácích pleťových masek či jej nanášet formou zábalu na poškozené a vysušené vlasy.Autor: Monika Kuželová