Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak získat energii bez kofeinu

Někdo si ráno bez šálku kávy nedovede ani představit. Ale kdyby jen ráno. K tomu se přidají další dva tři šálky během dne, nějaký ten energetický drink, černý nebo zelený čaj a může se stát, že se člověk předávkuje ani neví jak. K dobytí energie vám ale mohou posloužit i jiné nápoje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Káva, alkohol a hubnutí. Jde to vůbec dohromady?

5 praktických tipů, jak překonat únavu v práci

Řekni mi jakou kávu piješ a já ti řeknu kdo jsi

 

Předávkování je snadné
Pokud pijete příliš mnoho nápojů obsahující kofein může se stát, že se nejen předávkujete, ale získáte na nich i závislost. Při konzumaci více než 500 mg kofeinu denně vám hrozí žaludeční potíže, silné bušení srdce, nervozita, podrážděnost a nespavost. V určité dávce je kofein prospěšný, ale uhlídat si jeho denní příjem není jen tak.

Kofein je ale i prospěšný
Kofein samozřejmě má i své příznivé účinky na organismus. Kromě všeobecně známé stimulace centrálního nervového systému je kofein součástí řady analgetik. V neposlední řadě působí na rychlost metabolismu, kterou pozitivně ovlivňuje. Faktem ovšem je, že velmi záleží, v jaké podobě kofein do organismu dostáváme. A proto i tady platí - kvalita před kvantitou.

Všeho s mírou
Abstinenční příznaky na kofein jsou podobné jako na jiné návykové látky. Tělo, pokud nedostane svojí denní dávku, se začne bouřit. Začne vás nesnesitelně bolet hlava, jste podrážděný, nesoustředěný atd. Takovým stavům se vyvarujete jedině tím, že budete kávu pít v rozumném množství.

Nezapomínejte pít i vodu
Kofein kromě kávy obsahuje také černý a zelený čaj, čokoláda, sladké nápoje a energetické nápoje. Při konzumaci černého čaje, zeleného čaje a kávy je důležité nezapomenout na to, že všechny tyto nápoje jsou močopudné, proto byste měli hodně pít, abyste předešli dehydrataci.

Jak nabrat energii přírodní cestou
Zkuste brazilskou guaranu - zázračný keř, který pochází z tropických deštných lesů Amazonie. Obsahuje kofein, ale nepřekyseluje žaludek jako káva. Guarana z Brazílie snižuje únavu, bolest při menstruaci a také zrychluje metabolismus a tím podporuje hubnutí. Další výhodou guarany je to, že není návyková. Brazilskou guaranu seženete v obchodech se zdravou výživou, ale pozor při výběru! Měla by obsahovat pomletá semena guarany, právě v semenech jsou zachované všechny účinné látky, proto pozorně čtěte etikety.

Kávy se úplně vzdávat nemusíte
A pokud chcete pít kávu, ale bojíte se nepříznivých účinků kofeinu, můžete nahradit praženou kávu zdravějšími alternativami, např. zelenou kávu s kardamomem, která díky svému výjimečnému složení pomáhá při trávení. Nalezneme v ní nepražená zrna kávy arabika, čekanku lékařskou a kardamom. Tato trojkombinace v sobě obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek a stává se tak pomocníkem nejen pro spalování tuků, ale také pro dodání energie, pro regulaci hladiny cukru v krvi a také funguje jako antioxidant. Zelená káva neobsahuje kofein ani lepek.


Autor: Monika Kuželová