Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Čerstvý fresh džus, nebo džus z krabice?

Pokud se domníváte, že džus z krabice je stejně hodnotný jako fresh džus, pak vám musíme říci, že se mýlíte. Odborníci jednoznačně doporučují konzumovat čerstvě vylisovanou šťávu, protože na rozdíl od krabicových džusů obsahuje pouze čerstvé ovoce a zeleninu. 100% džus totiž ve skutečnosti většinou totiž vůbec neobsahuje pouze ovoce.

V čem jsou fresh džusy lepší

Ve fresh džusech nenajdete žádné konzervanty, barviva či dochucovadla. Freshe se také tepelně neupravují a obsahují pouze čerstvé ovoce nebo zeleninu. Díky tomu jsou bohatší na vitaminy než krabicové džusy. Ty se při zpracování zahřívají až na 90 stupňů, čímž většinu vitaminů ztratí. Ve fresh džusech najdete navíc mnoho hodnotných živin – vedle vitaminu i minerální látky, enzymy, vlákninu a také rychle využitelnou energii v podobě jednoduchých cukrů. Jsou tedy skvělou alternativou ke konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. Krabicové džusy fresh džusům jen těžko konkurují. Označení 100% džus na krabicích totiž znamená pouze to, že jde o džus připravený z jednoho druhu ovoce. Extrakt například z pomerančů se nejprve tepelně upraví, zkoncentruje a následně smíchá s vodou, případně s cukrem. Představa, že se v obsahu litrové krabice skrývá šťáva pouze z pomerančů, je mylná.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pitný režim v kostce

Být či nebýt vegetariánem

Principy správné výživy

 

Příprava fresh džusů doma
Fresh džusy lze připravit z jakéhokoli druhu ovoce nebo zeleniny. Mezi nejoblíbenější patří klasické pomerančové freshe. Výborné jsou také kombinace různých druhů ovoce, například jahod a banánu nebo jablek a mrkve. Přidat můžete i čerstvý zázvor, nebo různé bylinky, jako mátu, meduňku apod. Budete-li lisovat šťávu z kyselejšího ovoce, klidně ji trochu doslaďte. Nikdy však fresh džus neřeďte vodou.

 

Tipy:
Jablečný fresh s mátou

Potřebujete dvě jablka, dvě mrkve, pět lístků čerstvé máty. Jablka i mrkev omyjte a očistěte. Vložte do mixéru nebo odšťavňovače a dobře rozmixujte, není nutné mixovat úplně dohladka, v nápoji mohou zůstat kousky ovoce a zeleniny. Nakonec přidejte lístky máty a chvíli mixujte.

Pomerančový fresh se zázvorem

Potřebujete pět pomerančů, jednu limetku, kousek zázvoru, trochu třtinového cukru. Pomeranče oloupejte a rozmixujte v mixéru nebo odšťavňovači, zakapejte šťávou z limetky a přidejte trochu nastrouhaného zázvoru. Nápoj můžete dosladit trochou třtinového cukru. Dobře promíchejte.

 

Co byste měli vědět:
Nepijte fresh džusy jako hlavní tekutinu. Na přípravu jedné sklenice je totiž potřeba mnohem více ovoce či zeleniny, než by člověk zkonzumoval v jejich přirozeném stavu. Zdravý dospělý člověk by neměl vypít více než jednu sklenici denně.

Pro malé děti nejsou freshe příliš vhodné. Výjimkou by mohl být případ, kdy dítě odmítá jíst ovoce či zeleninu. V tomto případě připravte dítěti šťávu z jednoho středně velkého kusu ovoce a nepřidávejte cukr. Vybírejte takové druhy ovoce, které jsou pro děti vhodně, abyste snížili riziko vzniku alergické reakce. Větší množství freshů může u dětí vyvolat zažívací obtíže, jako například průjem.