Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Diabetici a Vánoce

Vánoce jsou u nás svátky plné jídla, sladkostí a většinou relaxování a lenošení u pohádek. To ovšem s představou o stravovacích omezeních při cukrovce nejde vůbec dohromady. Jak by tedy měl vypadat slavnostní stůl v rodině diabetika? Ptali jsme se edukační sestry Nadi Slavíkové.

 

Nemusí to být doba plná odpírání si toho, co máte rádi. Nemusíte se vzdát oblíbených jídel, pokud přijmete fakt, že budete jíst menší porce a po jídle nezasednete k pohádkám u televize, ale půjdete na běžky, na svižnou procházku nebo sáňkovat s dětmi.

 

Mohou si diabetici dát třeba svařák?

 

Pokud má diabetik v pořádku játra, pak sklenka vína nebo piva po obědě nemůže vadit. Dokonce doporučujeme pivo po jídle, samozřejmě v omezeném množství, protože se zrychlí trávení a játra začnou zpracovávat alkohol a nevyplaví tolik cukru do krve, což je dobré.

 

Diabetické děti musí mít Vánoce bez čokolády?

 

Jde většinou o diabetiky prvního typu, takže mohou kompenzovat případný vyšší příjem cukrů a „nezdravých“ jídel. Není vůbec dobré, aby si tyto děti připadaly odstrčené nebo o něco ochuzené. Ale ani zdravé dítě by to nemělo přehánět se sladkostmi a lenošením. To není v pořádku pro nikoho – takže si paradoxně myslím, že by právě zdravé děti mohly brát od diabetiků inspiraci k tomu, jak se stravovat s rozumem a dávkovat si i sladké a nejen o Vánocích.