Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Děti a zelenina

To, že by zelenina neměla v naší stravě chybět slyšíme a čteme každý den. Jenže ani osvěta příliš nepomáhá. Zdravému stravování se stále ještě řada lidí vyhýbá. To bohužel má dopad i na naše děti, které dospělé ve všem napodobují. Poslední výsledky průzkumu Poradenského centra Výživa dětí dokonce ukázaly, že už v batolecím věku trpí v České republice nedostatkem zeleniny až 80 % dětí! Jak je na tom vaše dítě?

 

Proč je zelenina důležitá

 

Zelenina je nedílnou součástí zdravého jídelníčku dospělých i dětí. Kromě vitaminů a minerálních látek je bohatá také na vlákninu, má nízkou energetickou hodnotu a snadno zasytí. Měli byste ji jíst v několika porcích denně a nejlépe čerstvou. Dobrá je však i dušená, vařená nebo restovaná. Zelenina je také zdrojem energie, vlákniny, minerálů a vitaminů a hraje velmi důležitou roli v prevenci nádorů a kardiovaskulárních onemocnění. Společně s cereáliemi a ovocem je jedním z hlavních zdrojů vlákniny, která příznivě ovlivňuje žaludek, pankreas a střeva. Dále metabolizmus sacharidů, lipidů a minerálních látek.

 

Kdy začít se zeleninou

 

Důležité je začít dítěti nabízet zeleninu, ovoce, maso a cereálie v dostatečné míře mezi 17. a 26. týdnem života. Toto období je základní pro utváření stravovacích návyků a není důvod, proč by dítě při dostatečném nabízení mělo zeleninu odmítat. Základem je samozřejmě forma adekvátní věku dítěte a trpělivost rodičů, kteří by měli jít dítěti příkladem.

 

Pokud se ale přece jen stane, že dítě zeleninu spíš odmítá, zkustet několik triků:

 

1. přidávejte zeleninu do jídel, která už dítě běžně zná a jí

2. dávejte dítěti syrovou zeleninu před jídlem, když je nejhladovější

3. nabízejte dítěti vhodné druhy zeleniny jen tak do ruky

4. nakupujte a připravujte zeleninu společně s dítětem

5. udělejte dětem zeleninu zajímavější – např. nakrájejte salátovou okurku či mrkev na silnější tyčinky, které pak dítě může namáčet v jogurtové nebo sýrové omáčce, připravte společně s nimi lákavé zeleninové špízy nebo jednohubky apod.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zásady dětské výživy.

Jak udržet dítěti správnou váhu.

 Dieta kontra početí.

 

Luštěniny a děti

 

Hrách, fazole, čočka a cizrna jsou zdrojem kvalitních rostlinných bílkovin, vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Ve zdravém jídelníčku by tedy určitě neměly chybět, a to alespoň 2x týdně. Je také možné jimi občas nahradit maso a to tak, že jedné porci masa (60 gramů) odpovídá cca 5 lžic vařených luštěnin. Pozor ale - luštěniny obsahují velké množství vlákniny, se kterým si trávicí systém malého dítěte ještě nemusí dokázat poradit. Proto malým dětem místo hrachové kaše nebo čočky na kyselo připravujte z luštěnin mixované polévky nebo pomazánky.

 

Syrová nebo vařená

 

Na jednu stranu platí, že v syrové zelenině je nejvíce vitaminů a tepelnou úpravou se některé z nich mohou více či méně ničit. Jsou ale také vitaminy, resp. provitaminy, které ke správnému využití teplo napomáhá. Patří sem hlavně b-karoten – provitamin vitaminu A. Když tedy např. připravujete mrkvový salát, je dobré jej krátce orestovat na lžíci oleje. Totéž platí pro další druhy zeleniny, které obsahují beta-karoten. Minerální látky se tepelnou úpravou téměř neničí.

 

Zeleninové saláty

 

Některé vitaminy obsažené v zelenině jsou rozpustné pouze v tucích. To znamená, že pro jejich dobré využití v organizmu je tuk zapotřebí. Proto do salátů přidávejte trochu kvalitního, nejlépe olivového oleje.