Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Děti a diety

Děti a diety - už to samotné spojení zní jaksi nepatřičně. A zrovna tak nepatřičné je, abychom děti vystavovali jakýmkoliv jídelním podivnostem. V dnešní době lidé na jedné straně až hystericky řeší to, co si vkládají do úst a na straně druhé narůstá epidemie obezity, a to i té dětské.
   
V minulosti jsme neměli na výběr z dvaceti druhů jogurtů a čokoládových tyčinek a neproseděli jsme celé odpoledne u počítače nebo televize. Normální svačinou byl bílý rohlík s máslem a jablko a po ní následovalo celé odpoledne venku. Normální bylo a je jíst společně, u jednoho stolu, bez puštěné televize.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Domácí posilovna – cvičení pro předškoláky

Jak naučit děti pravidelně sportovat

Co dělat? Moje dítě je obézní!


Děti naprosto věrně kopírují vše, co vidí u svých rodičů, a proto, když maminky drží celoživotně diety a snaží se hubnout, jejich dcery takové chování považují za normální a pravděpodobně se v dospělosti uchýlí ke stejnému kolotoči. Když se doma bude vařit a jíst zdravě, děti to budou považovat za zcela přirozené také.
   
Pokud se potýkáte s nadváhou u dětí, rozhodně nevolte jako řešení dietu. Zkuste upravit energetickou bilanci (méně kalorií a víc pohybu), vysvětlovat a hlavně jít příkladem!

 

Zde je několik tipů, jak na to:

Příklady táhnou - v první řadě začněte u sebe a svého partnera (zapojte i babičky a tety, se kterými jsou děti v kontaktu). Jezte zdravě a rozumně, bez negativních komentářů k jakémukoliv druhu jídla (i kdyby vám nechutnalo). Děti potřebují vědět, že se zelenina a ovoce musí jíst, i když existují pro ně chutnější pokrmy. Vysvětlujte jim, proč je zelenina zdravá, a co našemu tělu přináší. Zeleninu nabízejte dětem ke každému jídlu!

Zapojte fantazii - zkuste schovat zeleninu do jídla tak, aby děti nepoznaly, že tam je. Při servírování jídel si dejte záležet na vtipné a zajímavé prezentaci - můžete použít kousky barevné zeleniny či vykrajovátka - chce to sice trochu práce navíc, ale určitě se vyplatí.

Sladkosti za odměnu? - když sladkosti, tak jen výjimečně. Děti by k sladkostem a jiným pochutinám neměly mít volný přístup - schovejte je do šuplíku, kam chodíte jen vy, abyste nad jejich spotřebou měli kontrolu. Dětem sladké nezakazujte - zbytečně by po takových dobrotách toužili a snědli by jich o to víc. Dejte si také pozor na odměňování cukrovinkami - v první řadě musí být odměnou pochvala, úsměv, ocenění a pohlazení a až v druhé řadě jídlo - pokud se pro dítě stane jídlo jedinou a hlavní odměnou, v dospělosti se s největší pravděpodobností bude potýkat s emočním jedením a nadváhou.

Pozor na cukr - cukr je návykový. Jak pro děti, tak pro dospělé. Neučte děti sladit nápoje, neservírujte jim k snídani sladké cereálie, zbytečně je nekrmte sladkostmi. Vytvořte jim prostředí, kde je normální jíst ovoce, zeleninu, maso a přílohy, a kde se mlsá jen občas.

Komentujte reklamy
- děti jsou na reklamy extrémně chytlavé a samozřejmě v obchodech chtějí to, co v nich vidí. Když bude v televizi reklama na cukrovinky, vysvětlete dětem, že ji ukazují zřejmě proto, že dotyčný produkt není zdravý a nikdo by si ho jinak nekoupil. Šťavnatá jablíčka reklamy nepotřebují.

 

 

660x250_1.jpg

 

Autor: Veronika Červenková