Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Tipy na hydrataci během sportu

Věnujete se nějakému sportu? Ať je jakýkoliv, měli byste vědět, jak správně a dostatečně pít. Jedině tak bude váš výkon efektivní a bude mít správný dopad na váš organismus.

Co pít

Na správnou hydrataci je nejvhodnější čistá voda a v rozumné míře neslazené ovocné, zelené i tmavé čaje, slabé bylinné čaje, ředěné ovocné džusy čerstvě vylisované, čistou pitnou vodu z vodovodu. Minerálky pijte s mírou a pouze z léčebných důvodů, jinak jsou minerální vody na rozdíl od dezinformačních doporučení reklamních kampaní výrobců k trvalé konzumaci naprosto nevhodné. Menší část příjmu tekutin převážně v letních měsících je možno nahradit zásaditým pivem. Zásaditou reakci mají ovšem pouze nejkvalitnější piva, především světově známé pivo plzeňské, které se jeví jako vhodný rehydratační nápoj pro svůj vysoký obsah vody (92 %), iontovou vyváženost, izotonickou povahu a nízký obsah alkoholu. Oproti pití běžných slazených nápojů není při pití piva organizmus zatížen prázdnými kaloriemi, případně řadou zbytečných barviv a aromatizantů. Naopak s pivem přijímá tělo nejen vodu, ale i řadu potřebných minerálních látek, vitamínů, aminokyselin a dalších tělu prospěšných substancí, zvláště v období, kdy se více potíme. Rozhodně ale pivo pijte jen v malém množství a jen občas.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nesprávný pitný režim při běhání? Zapomeňte na výkon!

Chcete zhubnout pijte!

Máte žízeň? Nezapomínejte na pitný režim!

 

Co nepít
Cíleně se vyhýbejte energetickým nápojům a příliš sladkým limonádám, neboť sladká chuť zvyšuje pocit žízně a cukr znamená okamžité zaplavení organizmu kyselinami. Z podobného důvodu je třeba opatrnosti i u perlivých vod sycených větším množstvím oxidu uhličitého, který sice příznivě ovlivňuje chuťové vlastnosti, ale ve větším množství narušuje zažívání a opět zvyšuje kyselost.

Jak pít
Naučte se pít především když sportujete. Nacvičujte si pití podle spočítané ztráty tekutin. Pro začátek se napijte každých 10 -15 minut během aktivního výkonu.

Ztráta hmotnosti při sportovním výkonu je známkou dehydratace. Každých 0,45 kg, které zhubnete během sportovního výkonu, doplňte 470 ml tekutin.

1. Vyberte si ochucený nápoj, který máte rádi - hydratace je snazší, když vám chutná.
2. Plánujte příjem tekutin pro svoje sportovní aktivity: berte si nápoje s sebou nebo si zjistěte, kde se dají koupit.
3. Sportovat začněte již dobře hydratovaní. Americká společnost sportovní medicíny (ACSM) doporučuje pít průběžně přibližně 400 až 600 ml tekutin dvě hodiny před sportem.
4. Výpočet ztráty tekutin byste měli při sportu poznat pocením.

 

Autor: Monika Kuželová