Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Cvičit můžete i v těhotenství - 2. díl

Těhotenství je období, ve kterém hraje výživa zásadní roli. Dosud jídelníček ovlivňoval jen vaše zdraví a kondici, ale po dobu těhotenství má vliv i na dítě. Vše, co sníte nebo vypijete, může přinést pozitiva či negativa vám i vašemu potomkovi.
     
Během gravidity jsou zcela přirozené váhové výkyvy. Některé ženy sice kvůli nevolnostem zvrací a hubnou, ale častější je naopak přibírání na váze. Přírůstek hmotnosti je zcela přirozený a žádoucí, ale neměl by překročit jistou hranici. Optimální je přibrání asi 10 – 15 kilogramů, v závislosti na výšce, původní hmotnosti i věku ženy. Může se Vám zdát, že přibíráte víc, ačkoliv jíte stejně, protože vlivem hormonů dochází k zadržování vody v těle.  Také pocity plnosti či přesycenosti mohou nastat dřív kvůli tomu, že plod tlačí na vnitřní orgány. V těhotenství tělo zkrátka začne fungovat trochu jinak.


ČTĚTE TAKÉ:

Cvičit můžete i v těhotenství - 1. díl

 

Obrovská chuť k jídlu a neustálý hlad nejsou během gravidity také nic neobvyklého. Nezapomínejte ale na to, že za dvě osoby jíst nemusíte. Dítěti bohatě stačí živiny, které přijmete v běžných porcích. Nebojte se proto, že by při vyváženém a zdravém stravování mělo potřebných látek nedostatek. Pokud vás přepadá často velký hlad nebo chuť, klidně si něco dobrého dejte, zkuste se ale zaměřit na zdravější a lehčí varianty potravin.

Pravidla zdravého jedení během těhotenství jsou velmi podobná těm, která by se měla dodržovat běžně. Jezte minimálně každé tři hodiny, a pokud budete mít hlad i mezi těmito jídly, zkuste se zasytit zeleninou nebo ovocem, jež má nejen spoustu vlákniny, ale také vitamínů a minerálních látek. Jídla nevynechávejte a pro jistotu si s sebou noste v kabelce svačiny (ovoce, müsli tyčinky, hroznový cukr), kdyby vám poklesla hladina cukru v krvi a náhle se udělalo nevolno.

Ve vašem jídelníčku nesmí kromě ovoce a zeleniny chybět libové bílkoviny, které získáte z drůbežího a králičího masa, vajec, luštěnin a nízkotučných mléčných výrobků. Potraviny s vyšším podílem bílkovin vás zasytí na delší dobu, ale také pomáhají udržet stálou hladinu krevního cukru. Sacharidy si vybírejte takové, které mají nižší glykemický index, jako třeba rýže, brambory nebo celozrnné těstoviny. Zkuste omezit konzumaci výrobků z bílé, pšeničné mouky a sáhněte po některém z mouky žitné, špaldové nebo kukuřičné.

Během těhotenství nejezte příliš často rybí maso (1 – 2x týdně nevadí). Může obsahovat těžké kovy, které plodu ani vám rozhodně neprospějí. Samozřejmostí je také vyhýbání se alkoholu a cigaretám. Pokud se neobejdete bez kávy, nepřehánějte to s jejím množstvím a určitě si dejte raději tu s kofeinem. Při zbavování kávy kofeinu totiž vznikají mnohem nebezpečnější látky, než je kofein samotný. Navíc nikdy nebylo prokázáno, že by občasné pití kávy mělo na plod negativní vliv.

Zkuste se vyvarovat průmyslově zpracovaným potravinám a volit jejich přírodní alternativy. Sladké čokoládové tyčinky se ztuženými tuky, smažené brambůrky dochucené glutamátem nebo barvené a doslazované jogurty a pudinky nikdy zdraví neprospějí. Pozor také dejte na doplňky stravy – zvlášť ty, které jsou určené pro sportovce (proteinové nápoje a tyčinky apod.) Pravděpodobně vám neublíží, ale nejsou doporučované během těhotenství a kojení, protože nebyly pro tyto účely vyrobené ani testované.

Jestliže se stane, že sníte něco, co není právě zdravé, zachovejte chladnou hlavu, jídlo si užijte a příště sáhněte po něčem vhodnějším. Pokud pochybujete, zda máte vitamínů a minerálů dostatek, sáhněte po doplňku stravy z lékárny.

 

 

600x250_Jidelnicek_v1.jpg

 

Autor: Veronika Červenková