Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Cvičím ráno nebo večer. Vím, co jím.

Můžete několikrát týdně zvedat těžké váhy v posilovně, můžete naběhat desítky kilometrů a  jíst vcelku zdravě, nicméně když zanedbáte správný jídelníček před tréninkem i po tréninku, Vaše výsledky budou minimální.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Cvičení nalačno – má to nějaký smysl?

Je chyba, když cvičím jen o víkendu?

TOP 5 bylinek na podporu hubnutí

 

Naučte se správně jíst před i po cvičení a teprve pak uvidíte, že vaše snažení není zbytečné. Dodržujte několik jednoduchých pravidel a posuňte svoje výkony o několik úrovní výš:

1. Necvičte nalačno - spousta lidí má pocit, že když cvičí ráno s lačným žaludkem, spálí víc tuku. Není to pravda. Cvičením nalačno spálíte akorát víc svalové hmoty. Bylo provedeno mnoho studií, které se tímto fenoménem zabývají, a žádná z nich nepotvrdila, že by trénink s prázdným břichem jakkoliv urychlil hubnutí.

2. Po tréninku se najezte - po cvičení nic nejíte, abyste nezmařili vaši snahu. Nedělejte to - pokud po tréninku nedoplníte potřebné živiny, zmaříte akorát možnost pokroku i hubnutí. Čím intenzivnější je trénink, tím víc a lépe byste měli jíst - jedině tak nastartujete metabolismus, urychlíte regeneraci a přinutíte tělo uvolnit přebytečné tukové zásoby. Pokud nemáte po náročném cvičení na jídlo chuť, zkuste se překonat, protože svaly ty živiny skutečně potřebují.

3. Ranní cvičení - v případě, že trénujete brzo ráno, dejte si aspoň banán (jablko, piškoty, kousek bagety se šunkou - nebo zkrátka cokoliv, co vás nebude moc tlačit v žaludku) a vypijte velkou sklenici vody. Po docvičení se pořádně nasnídejte - v první řadě si dopřejte nálož komplexních sacharidů (vločky, rýži, pečivo, obilnou kaši, sypané müsli) a libových proteinů, se kterými to nemusíte přehánět (syrovátkový protein, když nestíháte; sýr cottage, šunku, sýr).

4. Trénink večer - i když se po večerním cvičení sotva dovlečete domů, zapomeňte na to, že byste šli spát s prázdným žaludkem! Vždy si po tréninku dejte nejdřív sacharidy (brambory, rýži, ovoce, pečivo) a pak proteiny (maso, sýr, vejce, tvaroh apod.) - a je jedno, jestli je devět hodin ráno, nebo jedenáct večer. Zbavte se strachu z jedení v pozdních hodinách.

5. Pozor na vlákninu - vláknina je zdravá - čistí střeva, pomáhá trávit živiny, plní sytící funkci. Před cvičením to s ní ale moc nepřehánějte, protože byste mohli mít nafouknuté břicho a to není příjemné ani při posilování, ani při běhání. Po tréninku s vlákninou také opatrně - zpomalí trávení sacharidů - a to právě teď nepotřebujeme.

 

6. Nepanikařte - pokud nemáte možnost najíst se hned po fyzické aktivitě, nebo půjdete ráno cvičit bez snídaně, nepanikařte, to je život. Někdy se může stát, že nedodržíte všechna pravidla tak, jak by bylo ideální, ale život není ideální. Snažte se tyto situace předvídat, nosit v tašce svačiny a jídlo plánovat. Když se po cvičení nenajíte, neznamená to, že bylo k ničemu.

 

660x250_1.jpg

Autor: Veronika Červenková