Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Může za cukrovku jen genetika?

Mnoho lidí u nás se domnívá, že cukrovka se dědí. Není to však úplně pravda. Víte, že diabetes si můžete způsobit i sami svým špatným životním stylem, nevhodným stravováním a přejídáním?

 

Na vině není jen genetika

 

Podle 54 % Čechů může za cukrovku 1. a 2. typu genetická dispozice získaná po předcích. „Člověk může skutečně zdědit předpoklady k cukrovce. To se týká obou typů nemoci. U diabetu 2. typu je však dnes větší pravděpodobnost, že si tuto chorobu přivolá sám svým špatným životním stylem, tedy nedostatkem pohybu, tučnou stravou, kouřením a stresem,“ říká prof. MUDr. Štěpán Svačina DrSc., MBA přednosta III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Cukrovka může způsobit i další závažné zdravotní komplikace, které většinou nebolí, a proto je lidé přehlížejí. K lékaři se tak dostávají až v okamžiku, kdy se zdravotní problémy plně projeví například špatně se hojícími ránami. Dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru ale může postihnout tepny a cévy očí, nervů a ledvin. Diabetik tak může přijít nejen o nohu, ale může také ztratit zrak nebo být závislý na dialýze.

 

Může potkat každého z nás

 

Nejrizikovější období pro vznik cukrovky je podle respondentů mezi 40. a 60. rokem života. Dříve tomu tak skutečně bylo. Diabetes se u pacientů projevoval až ve vyšším věku. Dnes si však tato nemoc příliš nevybírá, už ve třiceti letech může mít člověk cukrovku. První příznaky diabetu 2. typu pak přichází většinou až po pár letech trvání, může to být například svědění, žíznivost, únava, pomalé hojení ran, ale i  problémy se zrakem nebo kožní infekce. Diabetes prvního typu se většinou týká dětí a mladistvých. Dětští diabetologové se dnes nezřídka setkávají i s pacienty s cukrovkou 2. typu, která byla dříve typická výhradně pro dospělou populaci. Důvodem bývá především nadměrný příjem kalorií a nedostatek pohybu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zásady racionální výživy.

Po porodu hubněte s rozumem.

Jak odhalit alergii.

 

Nejlepší prevencí je neonemocnět

 

Nejlepší prevencí zdravotních problémů spojených s cukrovkou je dodržování zásad správného životního stylu. Dostatek pohybu, pestrá strava, snížený obsah tuků, nekuřáctví a pravidelný odpočinek. To vše předchází nejen vzniku diabetu, ale i dalších civilizačních chorob. Bohužel většina populace se těmito zásadami příliš neřídí. To dokazuje i stoupající počet diabetiků v Česku, který se aktuálně pohybuje kolem 750 tisíc.


Není cukrovka jako cukrovka

 

Diabetes 1. typu se projevuje zvýšenou hladinou cukru způsobenou nedostatkem inzulínu v těle. Ten produkují speciální buňky slinivky břišní, které jsou ničeny autoimunitní reakcí organismu, kdy tělo považuje vlastní tkáně za cizorodé. Pacienti musí kromě užívání léků či podávání inzulínu dodržovat i zásady zdravého životního stylu.

 

Diabetes 2. typu se projevuje sníženou citlivostí tkání na vlastní inzulín. Tělo hlásí jeho relativní nedostatek. Nejčastějšími příčinami jsou nezdravý životní styl, respektive nedostatek pohybu, přejídání a s ním spojená nadváha i obezita. Léčba závisí na pokročilosti onemocnění a celkovém zdravotním stavu pacienta. Některým z nich může lékař doporučit pouze dodržování diety a pravidelný pohyb, jiní musí užívat léky nebo inzulín.

 

Těhotenská cukrovka se odhalí asi u 3 % žen v druhé polovině těhotenství. Slinivka nedokáže reagovat na zvýšenou potřebu inzulínu. Příznaky zmizí po porodu.