Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Co s vámi udělá zdravá výživa - za hodinu, den, týden, měsíc a rok?

Pro někoho je zdravé stravování úplnou samozřejmostí a nutností, pro jiného představuje něco, co by se mělo - něco, co je sice přínosné pro tělo, ale nelahodí chuťovým buňkám, něco, co jedí ti druzí, něco, u čeho se nedá dlouhodobě vydržet.
   
To, co je zdravé, je velmi relativní. Příhodnější označení by tedy bylo „rozumné“. Rozumné stravování nám nezakazuje oblíbené dobroty a nikoho do ničeho nenutí. Rozumné stravování je takové, které dělá dobře organismu, mlsnému jazýčku i naší duši.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak na výživu ve stáří

Zdravá výživa po 40

Výživa v dospívání

 

Když je řeč o zdravé a rozumné výživě, zkuste si nepředstavovat produkty „bio“ a „zdravých“ prodejen (sójové nudličky, tofu, různé obiloviny, prapodivné sirupy a vegetariánské párky). Představte si čerstvou, křupavou zeleninu, barevné ovoce, libové maso, vejce, ryby, máslo, ořechy, semena, pestrost, vůni, chuť vitamíny, energii, zdraví.
   
Nebojte se, takové rozumné a zdravé stravování vás neotráví, ani když jste dosud jedli jen polotovary a rohlíky s vlašákem. Zjistěte, co udělá s vaším tělem zdravé jídlo:

Při jedení - koušete do čerstvých potravin. Křupou, voní, chutnají. Možná vás překvapuje, že zdravé jídlo není zase až tak nedobré. Vitamíny a minerály pomalu začínají pronikat do vašeho těla.

Za hodinu - cítíte se skvěle. Nemáte hlad, nehoní vás mlsná. Živiny se vstřebávají do krevního oběhu a do tkání i orgánů putuje všechno, co potřebují pro svou regeneraci a správné fungování.

Za den - máte spoustu síly a energie. Jste na sebe pyšní, protože jste zvládli celý den bez nezdravých pamlsků. Pro tělo je to trošku šok, proto se začíná zbavovat všeho nepotřebného a vytáčí metabolismus na vyšší obrátky.

Za týden - překvapuje vás, že nemáte chuť na svůj obvyklý dort po obědě. Večer nepleníte lednici, bezmyšlenkovitě nechroupete brambůrky u televize. Ve spíži jsou samé zdravé dobroty. Máte výbornou náladu, jste lehčí minimálně o půl kila a překypujete energií.

Za měsíc - něco jste zhubli, naučili jste se zdravě vařit, ale sem tam vás pronásleduje nutkavá myšlenka na tu načatou zmrzlinu v lednici či nedojedenou bonboniéru v šuplíku. Teď vydržte a nevzdávejte se! Klidně si něco malého „nezdravého“ dejte, ale zůstaňte jen u kousku. Teď nastává rozhodující období - zdravé jídlo i tělo a nové návyky vs. staré zvyky, únava a nadváha. Kdo vyhraje?
 
Za tři měsíce - zdravé stravování je pro vás naprostou samozřejmostí. Už dobře víte, které potraviny vám dělají dobře a které ne. Posloucháte svoje tělo, mnohem víc se hýbete a plnými doušky si užíváte všechny benefity nového životního stylu.

Za rok - vnitřní orgány, tkáně, pokožka, vlasy, nehty, svaly - celé tělo dostává přesně to, co potřebuje. Organismus funguje jako dobře seřízený stroj a vás by už ani ve snu nenapadlo jíst jinak. Proč byste to taky dělali, když vidíte ty úžasné výsledky?

 

660x250_1.jpg

 

Autor: Veronika Červenková