Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Cizrna pro zdraví a hubnutí

Cizrna neboli římský hrách si stále ještě do našich kuchyní cestu hledá a spousta lidí ani neví, jak ji uvařit a s čím zkombinovat. Přitom cizrna patří mezi nejzdravější luštěniny a možností, jak ji využít v teplé i studené kuchyni, je opravdu hodně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou

4 signály, jak poznat, že máte v jídelníčku málo vlákniny

Proč jíst luštěniny? Jsou zdravé a pomáhají při hubnutí.

 

Cizrna beraní neboli římský hrách je luštěnina příbuzná hrachu. Druhové jméno dostala podle svých semen, která mají nepravidelně hrbolatý tvar s charakteristickým zobáčkem a připomínají ovčí hlavu. Cizrna pochází z oblasti Středního východu a kultivována byla již v době před 7 500 lety.

 

Teplomilná rostlina

 

Cizrna má ráda teplo. Vyžaduje při svém pěstování více slunečního svitu, a proto je nejhojněji pěstována ve Středomoří, severní Africe, východní Asii a v Indii. Podle historických záznamů bývala kdysi pěstována i v teplých oblastech jižní Moravy a na Slovensku.

Proč jíst cizrnu?

Důvod č. 1: Je to královna luštěnin
Vzhledem ke svému vysokému obsahu bílkovin patří mezi nejkvalitnější luštěniny vhodné pro lidskou výživu. Má zastoupení téměř všech vitamínů a minerálních látek, nejvíce železa, vápníku, hořčíku, fosforu a draslíku. V porovnání s ostatními luštěninami je cizrna také mnohem lépe stravitelná.

Důvod č.2: Je v ní hodně vlákniny
Velké množství vlákniny v cizrně působí jako prevence zácpy a především tzv. civilizačních onemocnění (od kardiovaskulárních chorob přes obezitu až po rakovinu tlustého střeva).

Důvod č.3: Nahradí maso

Pro všechny odpůrce masa nabízí cizrna mnoho variant, jak tuto živočišnou surovinu nahradit. Její vysoký bílkovinný podíl vhodně doplňuje bezmasou stravu a chuťově zpestřuje vegetariánské pokrmy. Po uvaření a částečném rozmixování je dokonalou surovinou na přípravu bezmasých karbanátků, placiček, sekané a šťavnatých indických kuliček, tzv. koftů.

Důvod č.4: Je vhodná pro diety
Cizrna patří stejně jako ostatní luštěniny k přirozeně bezlepkovým potravinám. Díky svému nízkému glykemickému indexu si ji do svého jídelníčku mohou zařadit i lidé s cukrovkou a doporučována bývá také při redukčních dietách.


Jak ji správně uvařit

Přestože je cizrna v porovnání s ostatními luštěninami mnohem lépe stravitelná a neobsahuje tolik nadýmavých látek, je i u ní důležité namáčení před samotným vařením (ideálně přes noc). Namáčecí voda se poté slije a k vaření se použije čerstvá. Tak se zbavíme nadýmavých látek, cizrna získá lepší stravitelnost i lepší chuť. Pro lepší stravitelnost se doporučuje přidat při vaření k cizrně kousek mořské řasy, například kombu, nebo koření (majoránku či saturejku). Pro samotné vaření je nejlepší použít tlakový hrnec, kde ji stačí vařit asi 50 - 60 minut a cizrna tímto způsobem získá jedinečnou máslovou konzistenci. V normálním hrnci se doba vaření prodlouží až na 1,5 - 2 hodny. Solíme až před koncem varu, aby cizrna opět neztvrdla. A pokud vám vaření cizrny přijde zdlouhavé, můžete si koupit cizrnu konzervovanou, kterou stačí jen scedit, případně propláchnout vodou.


Základ exotické kuchyně

Chuť cizrny připomíná oříšky či jedlé kaštany. Uvařená cizrnová zrna skýtají neomezené možnosti kulinářských úprav. Je základem pro asijské pokrmy typu „kari“, husté indické polévky, exotické silně kořeněné masovo-zeleninové směsi či zeleninové saláty. Po rozmixování vznikne skvělá hmota na pomazánky, omáčky a krémové polévky. Nejznámější orientální pokrmy jako „falafel“ (fritované kuličky z cizrny) nebo „hummus“ (cizrnová pomazánka s citrónovou šťávou, česnekem, sezamovým máslem Tahini, sójovou omáčkou a zázvorem) mají i u nás mnoho milovníků.

Co můžete vyzkoušet:

Marocký cizrnový salát
Co budete potřebovat: 500 g cizrny BIOHARMONIE (nebo 2x 400 g konzervované cizrny bez nálevu), 1 lilek, 1 cuketu, 1 červenou papriku, 300 g cherry rajčat, 1 červenou cibuli, 2 lžíce olivového oleje, pepř a sůl, 100 g nadrobeného balkánského sýra

Na zálivku: 5 lžic olivového oleje, šťávu z půlky citrónu, 3 lžíce posekaných čerstvých bylinek (například pažitky, koriandru, petržele a máty), sůl a pepř na dochucení

Postup:
1. Pokud použijete suchou cizrnu, předem si ji přes noc namočte a druhý den vařte do úplného změknutí. Nebo si připravte sterilovanou cizrnu, která se nemusí namáčet ani vařit.

2. Předehřejte troubu na 220 ˚C. Zeleninu nakrájejte na kostičky, cherry rajčátka rozpulte. Vložte do pekáčku, zalijte 2 lžícemi olivového oleje, opepřete, osolte a pořádně promíchejte. Zeleninu pečte asi 30 minut. Měla by být měkká, zlatavá, ale stále ještě lehce křupavá.

3. Smíchejte suroviny na zálivku. Ve větší míse promíchejte zeleninu a cizrnu se zálivkou. Dochuťte případně ještě solí a pepřem. Na závěr posypte balkánským sýrem a bylinkami. Podávejte na čerstvém pečivu.


Zdroj: Prima ŽENY

 

iPrima_zeny.jpg