Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Chcete zhubnout? Biopotraviny vám vysněnou váhu nezaručí!

Hubnutí je běh na dlouhou trať - a pro spoustu lidí během na celý život. Snížit číslo na váze je relativně snadné, ale udržet ho vyžaduje paradoxně úsilí mnohem víc. Každý dnes už dobře ví, že k trvalému zbavení se nadváhy je potřeba pravidelný pohyb, dostatek odpočinku, ale hlavně vyvážený jídelníček.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 potravin, o kterých se domníváte, že jsou zdravé a dietní

Posedlost zdravým jídlem

Chytré vaření – jak nepřijít o vitamíny


I když budete v posilovně trávit věčnost, ale přitom se krmit nezdravými a nekvalitními potravinami, svojí vysněné postavy nikdy nedosáhnete. Opačný extrém je ale také zcestný - vybírat si jen biopotraviny a očekávat, že díky nim budete štíhlejší, zdravější a šťastnější, je holý nesmysl.
   
Zjistěte, proč díky biopotravinám nezhubnete a začněte nakupovat chytře:

1. Bio je zdravější - ano, ale jak pro koho. Pro naši planetu mohou být teoreticky biopotraviny „zdravější“, protože by za sebou neměly zanechávat příliš velkou ekologickou stopu. Když si ale koupíte bio pomeranče ze Španělska, tento kladný efekt se jaksi vytrácí. Pokud chcete žít ekologicky, nakupujte lokální produkty. To, že by měla bio zelenina či bio ovoce víc vitamínů a minerálů, bylo už dávno vyvrácené. Naopak - třeba v případě obilovin a ořechů jsou bio produkty mnohem náchylnější k plísním - a ty jsou pro člověka vysoce toxické!

2. Bio je bez sacharidů - bio kus kus, bio pohanka, bio chléb - vašemu tělu je ale naprosto ukradené, zda jsou zkonzumované sacharidy bio nebo eko - pro tělo sacharidy představují zkrátka jen zdroj energie, a je vcelku jedno (z hlediska energetické hodnoty a hubnutí), zda pochází ze super bio špaldy nebo obyčejné bílé pšeničné mouky. Stále platí pravidlo, že pro hubnutí by měl být energetický příjem nižší, než výdej!

3. Bio je bez tuku - na pultech supermarketů a specializovaných prodejen se zdravou výživou se můžete setkat s bio máslem, bio sádlem nebo dokonce bio uherákem! Zde ale platí to stejné, co u sacharidů - uherák je uherák a odkud pochází jeho podíl tuku příliš neovlivní. Jestli usilujete o zeštíhlení, omezte zpracované potraviny, cukr a nasycený tuk v jídelníčku!

4. Bio je moderní - bio je moderním trendem dnešní doby. V Čechách ale zatím nemá takovou tradici ani odběratele, takže je pak otázkou, jak kvalitní produkty si ve skutečnosti kupujete. V západních zemích existují celé supermarkety s biopotravinami, ve kterých je velký odbyt. Nemůžete ale čekat, že v malé zapadlé bio prodejně najdete výrobky srovnatelné jakosti. Doprava a dlouhé skladování v prodejně nebo ve skladech potraviny znehodnocují.

5. Bio je dražší - pokud chcete hubnout, počítejte s trochu vyššími výdaji za nákupy. Dietní a kvalitní potraviny jsou dražší, i když jsou ne-bio (poctivá šunka je 2x dražší, než ta „šizená“, nízkotučné sýry jsou dražší, proteinové tyčinky stojí víc než sušenky s čokoládovou polevou atd.). Nevzdávejte hubnutí předčasně kvůli omezenému rozpočtu - odpusťte si produkty v bio kvalitě a nakupte si dietní a zdravé jídlo za polovinu ceny.

 

660x250_1.jpg

 

Autor: Veronika Červenková