Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Čaje a jejich účinky

Čaj, neboli čcha pochází z Číny a je tzv. kulturním nápojem, neboť jeho pití se řadí mezi společenské rituály, které nenásilnou formou lidi sbližují. Popíjení čaje povzbuzuje ducha a pomáhá najít společnou řeč i tam, kde by mohla vzájemná komunikace váznout.

 

Zdravější  a také kvalitnější jsou sypané čaje. Pokud si chcete čaj opravdu vychutnat, zachovat v něm cenné léčivé látky a vzácné aroma, pak do něj nepřidávejte cukr. Jestliže sladíte, zvolte raději glukopur, který vlastnosti čaje nezničí.

 

Ovocný čaj

 

Velmi populární jsou ovocné čaje, ale ve skutečnosti se nejedná o opravdové čaje. Neobsahují tein ani kofein a na rozdíl od čajů černých či zelených, jejich původ není v čajovníku. Skládají se převážně se sušeného ovoce, koření a keřovitých plodů. Ovocné čaje vznikají aromatizováním, což je přidávání různých aromat do struktury čaje a tak vzniká nepřeberné množství chutí.

 

Bílý čaj

 

Vyrábí se pouze v některých zemích a to v Číně a na Srí Lance. Jeho listové pupeny se otrhávají ještě před rozvinutím, nechají se zavadnout, odpaří se z nich voda a pak se usuší. Nálev z tohoto čaje je velmi světlý.  Bílý čaj obsahuje řadu antioxidantů, které mohou příznivě působit na organismus. Součástí těchto účinků je i vliv na hubnutí. Během výzkumů se potvrdilo, že výtažek z bílého čaje napomáhá ke spalování existujících tukových buněk a zároveň zabraňuje i jejich vzniku. Ale pozor, samotným pitím bílého čaje nezhubnete. Je důležité, abyste také upravili svůj jídelníček a nezanedbávali pohyb.

 

Černý čaj

 

V Číně ho nazývají červeným čajem kvůli jeho typické načervenalé barvě. Má silnou vůni a obsahuje také více kofeinu, než ostatní druhy. Jeho aroma vydrží i několik let. V dávných dobách byl natolik ceněný, že se používal místo měny v Mongolsku, Tibetu a na Sibiři až do 19. století. Pravidelné popíjení černého čaje pomáhá při léčbě diabetu, neboť obsahuje látky suplující v těle funkci inzulínu. Kromě toho je černý čaj bohatý na kofein, třísloviny, vitamín B1 a řadu aromatických látek, které přispívajících ke zklidnění unavených nervů. Zajímavostí je, že stimuluje nejen nervové, ale i dýchací ústrojí. Důležité je jeho správné vyluhování. Pokud se louhuje 2 až 3 minuty, uvolní se kofein povzbuzující činnost mozku. Čaj tak nezatěžuje srdce ani krevní oběh. Doporučovaná doba louhování je však 5 minut. Sílu nápoje ovlivňuje množství vody a čajových lístků, ne však doba louhování.

 

Zelený čaj

 

Zásadní rozdíl mezi černým a zeleným čajem je ten, že zelený čaj neprobíhá fermentací a díky tomu nedochází k žádným chemickým reakcím. V zeleném čaji proto zůstávají zachovny vitamíny a minerály. Zelený čaj má řadu pozitivních vlastností na organismus: neutralizuje škodlivé vlivy záření, upravují vysoký krevní tlak, zabraňují kornatění tepen, odbourává cholesterol v krvi, rozšiřuje cevy, prokrvuje mozek a ledviny. Také působí preventivně proti rakovině. Obsažený vitamín E zpomaluje degeneraci buněk, čímž oddaluje stárnutí a fluor brání vzniku zubního kazu. Tein navíc, na rozdíl od kofeinu, osvěžuje tělo i duši.

 

Bylinné čaje

 

Jedná se o souhrnný název pro rostlinné nálevy, například mátový čaj nebo Rooibos. Jsou známy svými léčebnými a preventivními účinky na organismus. Z důvodu nevyrovnaného obsahu látek v rostlinách se bylinné čaje až na výjimky (brusnice borůvka, ostružiník maliník, divizna velkokvětá a další) nedoporučují pít dlouhodobě.

 

Mátový čaj

 

Je oblíbený zejména pro své povzbuzující účinky. Kromě toho také posiluje nervovou soustavu a přispívá k celkovému posílení organismu. K přípravě čaje slouží příjemně vonné listy. Mentol obsažený v mátě má znecitlivující a zároveň chladivé účinky. Proto lze mátu použít při bolestech zubů a dásní a také proti zápachu z úst. Nejvíce je ale mátový čaj používán v léčbě řady žaludečních obtíží, například při křečích nebo nevolnosti.

 

Heřmánkový čaj

 

Heřmánek je asi nejznámější léčivkou se širokým spektrem použití. Působí proti zánětům a má silné dezinfekční vlastnosti. Je vhodný k likvidaci mnoha škodlivých bakterií a podílí se na eliminaci jedovatých látek v těle. Jako inhalační látka se používá při nachlazení, chřipce a zánětlivých onemocnění průdušek. Heřmánkový čaj také působí tišivě proti křečím a žaludečním nevolnostem. Jeho velkou výhodou je, že ho velmi dobře snáší i malé děti a kojenci.

 

Meduňkový čaj

 

Celkově zklidňuje organismus, působí blahodárně na psychiku člověka a zmírňuje projevy stresu ke kterým patří například bušení srdce nebo zrychlený dech. Pro své vlastnosti je ideální jako prostředek navozující spánek. V tomto ohledu se doporučuje přidat do čaje lžičku medu. Mírní také těhotenskou nevolnost.

 

Lipový čaj

 

Osvědčil se při chřipce a nachlazení. Připravuje se z květů lipového stromu. Zmírňuje horečku, odhleňuje a také tiší nervové podráždění. Kromě toho ředí krev a působí preventivně proti vzniku onemocnění, jakým je třeba infarkt nebo zánět žil.

 

Kopřivový čaj

 

Podporuje tvorbu mateřského mléka, zvyšuje jeho kvalitu a účinně také napomáhá při problémech s vlasy. Má značné močopudné účinky, což jistě ocení zejména revmatici, kterým kopřivový čaj pomůže důsledně odvodnit organismus a odstranit z něj škodlivé látky. Za nejvýznamnější se ale považuje jeho přínos při pročištění krve. Je velmi účinný v léčbě nejrůznějších vleklých vyrážek, akné a také psoriázy.

 

Šípkový čaj

 

Získává se z plodů růžového keře, který je kromě svých močopudných a potopudných účinků výborným celoročním zdrojem vitamínu C a to i přesto, že při procesu sušení šípkových plodů poklesne jeho hodnota zhruba o 20 %. Je tedy vhodným nápojem k celkovém posílení imunitního systému a tím pádem preventivním prostředkem proti řadě nemocí.