Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nasušte si bylinky

Nejlepší léčebné účinky mají bylinky, které jsou čerstvě natrhané, ale i sušené mají svou moc. Zkuste si je nasbírat a usušit. V zimě se vám budou hodit.

 

Kdy  a jak sbírat

 

Nejvhodnější doba pro sběr je od počátku března a trvá až do listopadu. Některé rostlinky můžete najít dokonce i během zimy pod sněhovou pokrývkou. Musíte si ovšem zapamatovat jejich původní stanoviště. Také je sbírejte v době, kdy obsahují nejvíce účinných látek. U květů je to na začátku kvetení, u listů před květem a během květu. Kořeny vykopávejte brzy na jaře nebo na podzim a plody sbírejte v době zralosti. Rostliny by měly být zdravé a čisté, které nejsou napadeny hmyzem. Byliny také trhejte za slunných dní, když jsou oschlé od rosy. Květy a listy při sběru nemačkejte a nepoužívejte plastové sáčky a tašky, protože by se bylinky začly potit a později při sušení by zčernaly.


ČTĚTE TAKÉ:

Biopotraviny - trend doby.

Labyrintem pečiva.

Citrusy a hubnutí.

 

Jak sušit a kam uschovat

 

Před sušením byliny neoplachujte, ale nasekejte nadrobno, pak je rozložte v tenké vrstvě na plátno nebo čistý papír a co nejrychleji je usušte ve stínu nebo ve vzdušných a teplých prostorách (třeba na půdě). U kořenů, kůry nebo velmi šťavnatých částí rostlin je vhodnější během sušení použít umělé teplo. Teplota však nesmí překročit 35 °C. Kořeny naopak dobře omyjte a před sušením také nasekejte. Dobře usušené byliny poznáte tak, že při zlomení praskají. Ty pak můžete uschovat na zimu nejlépe do sklenic z barevného skla (kvůli světlu) nebo do papírových uzavíratelných krabic. Nepoužívejte plastové nádoby ani plechové dózy. Byliny chráníme před světlem. Zásoby si dělejte pouze na jednu zimu, protože byliny časem ztrácejí svou léčivou sílu.