Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Chcete si užít sexu? Jezte brusinky!

Časté nebo intenzivní milování může vést k zánětům močového ústrojí. Studie vycházející z Harvardské lékařské fakulty v Bostonu ale dokázaly, že každodenní konzumace 300 ml brusinkového džusu nebo 30 g sušených čerstvých brusinek dokáže riziko návratu tohoto nepříjemného onemocnění výrazně snížit. A vy si pak můžete sex užívat bez omezování.


Po krásné noci nepříjemné ráno

 

Pohlavní styk je jednou z běžných příčin zánětu močového měchýře. Močová trubice a vagina jsou oddělené pouze 2 až 3 mm silnou tkání. „Při pohlavním styku se mohou všudypřítomné bakterie mechanicky vmasírovat ženskou krátkou močovou trubicí do močového měchýře. S ohledem na sexuální aktivitu typicky probíhající ve večerních hodinách mají tyto bakterie dostatek času kolonizovat močové cesty, pokud se žena nedojde po pohlavním styku vymočit … a po krásném večeru následuje velmi nepříjemné ráno. Infekce je v 90 % případů způsobena bakteriemi E.Coli, které jsou přirozeně přítomné v dolní části zažívacího traktu a v oblasti zevního genitálu. Právě při pohlavním styku se tyto bakterie mohou přenést do dolních močových cest,” vysvětluje MUDr. Viktor Vik z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

 

Nemoc líbánek

 

Protože je infekce močových cest v mnoha případech spojena s častým či intenzivním milováním, přezdívá se zánětu močových cest „nemoc líbánek“ nebo „nemoc svatební cesty“. Infekce proto bývá mnohem častěji diagnostikována např. po víkendech. Nepříjemné záněty močových cest pak mohou být hlavní překážkou v udržování zdravého sexuálního života. Cystitida totiž snižuje sexuální potěšení a samotný styk je pro ženu bolestivý.
K předcházení opakovaných infekcí močových cest a zachování zdravého sexuálního života někteří lékaři doporučují konzumaci amerických brusinek. Výzkumy ukázaly, že toto ovoce obsahuje rostlinné látky, tzv. proantokyanidy (PAC), které zamezují bakteriím v usazování na stěnách močových cest. Bakterie jsou díky těmto účinkům z močových cest snadněji odplavovány společně s močí a infekce nemá šanci propuknout. Americké brusinky jsou navíc stoprocentně přírodním produktem bez vedlejších účinků. Mohou být konzumovány pravidelně a tím, že se díky nim vyhnete zánětům, předcházíte nutnosti opakovaného nasazování antibiotik, která organismus zatěžují. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nikotin - zabiják sexu.

Čím prospívá sex zdraví?

Drobnosti, které jsou pro muže sexy.

 

Rady, jak se vyhnout zánětům močových cest

 

1.    Prázdný močový měchýř před sexem. Pokud se milujete, aniž byste se předtím řádně vyprázdnila, zvyšujete tím riziko, že se u vás zánět rozvine. Riziko infekce může snížit také močení následující bezprostředně po pohlavním styku, kterým se bakterie odplaví. A samozřejmě řádná hygiena před i po milování.

 

2.    Pít dostatečné množství tekutin Doporučuje se minimálně 1 až 1,5 litru tekutin denně, u žen trpícími opakovanými infekcemi močových cest i více. Dostatek tekutin zajišťuje pravidelné vyprazdňování močového měchýře a tím i odplavování bakterií. Příjem tekutin musí být rozložen v průběhu celých 24 hodin. Rovněž je velmi důležité příliš dlouho nezadržovat moč a svému močovému měchýři vyhovět.

 

3.    Pravidelně konzumujte brusinky. Ať už ve formě tablet nebo koncentrovaného, nejlépe 100%, džusu. Nařeďte si 75 ml 100% koncentrovaného džusu v 1,5 litru vody a pijte tuto směs během celého dne. Tím získáte dostatečné množství PAC obsaženého v brusinkách a zároveň do sebe dostanete i dostatek tekutin. K dosažení podobného efektu se však hodí jakákoliv forma brusinek. Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 30 g sušených nebo 375 ml čerstvých amerických brusinek.

 

4.    Užívejte vitamin C. Vitamin C se vylučuje výhradně močí, což ji zkyseluje a vytváří nepříznivé prostředí pro množení bakterií E.Coli, které jsou hlavní příčinou ženských infekcí močového měchýře. Dobrým zdrojem vitaminu C mohou být opět americké brusinky, ale pouze v čerstvé formě. Ty obsahují 13,3 mg PAC na 100 g.

 

Zdroj: AMI Communications