Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Vyzrajte nad bakteriemi s americkými brusinkami

Americké brusinky cranberries vyhlašují listopad měsícem prevence zánětů močových cest. A proč právě listopad? Dle průzkumu Svazu pěstitelů amerických brusinek trpí infekcemi močových cest české ženy nejvíce právě v tomto chladném podzimním měsíci. A právě tyto malé červené plody jim mohou pomoci.

 

V České republice někdy prodělalo zánět močových cest 70 % žen a u 15 % se záněty vrací opakovaně. Proto je důležité zaměřit se na prevenci a nenechat se od bakterií zaskočit hlavně v podzimním studeném počasí. Ženy nejčastěji sází na přírodní prevenci v čele s americkými brusinkami a podle posledních lékařských výzkumů dělají správnou věc.

 

Vědci prokázali, že brusinky z USA mohou pomoci prevenci infekcí močových cest a jsou také účinnou podpůrnou léčbou k antibiotikům. Cranberries obsahují aktivní látky proantokyanidy (PAC), které pokryjí sliznice orgánů tenkým ochranným filmem a zabraňují tak usazování bakterií na jejich stěnách. Protože se bakterie nemohou usadit a množit, nemohou ani způsobovat záněty a jsou odplaveny pryč těla s močí. I když tímto způsobem fungují brusinkové PAC i v dutině ústní nebo v trávicím traktu, nejvíce jsou využívány právě pro močové cesty. Protipřilnavý efekt amerických brusinek chrání sliznice močových cest před bakteriemi.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pryč s podzimní depresí.

Utužte svůj organismus před zimou

Ušetřete na každém praní. Jde to.

 

Pokud se rozhodnete oslavit listopad jako brusinkový měsíc, můžete vybírat hned z několika jejich forem. Na trhu najdete brusinky sušené, brusinkový džus a doplňky stravy (například brusinkový koncentrát nebo kapsle). Na podzim jsou také k dispozici čerstvé červené bobulky.

 

Čerstvé cranberries se sklízí na polích v USA od září do listopadu a ve vybraných obchodech je můžete koupit od října do ledna i u nás. Výhodou čerstvých brusinek je, že kromě PAC obsahují také vitamín C, flavonoidy a polyfenoly, přírodní aktivní látky, jež působí jako velice silné antioxidanty. Abyste z brusinkové blahodárné síly vytěžili maximum, doporučuje se jako prevence vypít denně 75 ml 100% džusu nebo 300 ml brusinkového nápoje s alespoň 25% podílem brusinek. Můžete také sníst 28 g sušených nebo čerstvých plodů.

 

Tip: I když čerstvé cranberries jsou k dostání pouze několik měsíců v roce, můžete na ně jednoduše vyzrát. V chladničce vydrží i několik týdnů a v mrazáku až celý rok. Brusinky pak stačí pouze rozmrazit a můžete je používat stejně jako čerstvé. Tuto možnost využívají mimo jiné čeští šéfkuchaři, kteří na čerstvé brusinky nedají dopustit jako na zajímavou ingredienci.

 

 

Zdroj a foto: AMI Communications.