Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Biopotraviny - trend doby

Ekologicky vyráběné potraviny jsou stále více populární. Může za to změna životního stylu, která se vrací k přírodním produktům a přírodě vůbec. Lidé si více hledí zdraví a více se zajímají o to, co konzumují. Díky tomu se nabídka biopotravin na našem trhu stále rozšiřuje. Víte, co vlastně označení BIO znamená ?

 

Co je to Bio?

 

Biopotravina je druh zboží, který pochází z ekologického zemědělství. Na těchto farmách se nesmějí používat chemické pesticidy a průmyslová hnojiva. Zvířata nedostávají žádná antibiotika, ani růstové hormony, plodiny se geneticky neupravují a do vyráběných potravin se nepřidávají chemické látky (aditiva). Příznivci biostylu tvrdí, že ekologicky vypěstované potraviny jsou výživnější než ty běžné. Jisté je, že obsahují více vitamínu C a mnohem kvalitnější bílkoviny, protože zvířata na ekologických farmách žijí v lepších podmínkách a bývají zdravější. Ekologické zemědělství je nejen lepší pro zvířata, ale i pro životní prostředí. Více splývá s okolní přírodou a volně žijícími živočichy.

 

Stojí biopotraviny za to?

 

Stále více spotřebitelů říká ano, a to i přesto, že biopotraviny jsou dražší než ty běžné. Náklady ekologických zemědělství jsou totiž vyšší, a to se musí zákonitě projevit na vyšších cenách. Hlavním bonusem těchto potravin je, že neobsahují pesticidy. Zahraniční studie ukázali, že děti, které se stravují normálně mají v těle více pesticidů než děti, které jedí biopotraviny. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že přemíra pesticidů může mít negativní vliv na neurologický vývoj. Mnozí zastánci biopotravin dokonce chtějí dosáhnout toho, aby se zabránilo používání antibiotik a růstových hormonů i v běžném zemědělství. Tyto látky totiž přecházejí z mléčných výrobků a masa přímo do organismu. Pokud tedy zahrnete biopotraviny do vašeho jídelníčku, bude vás to stát trochu víc peněz, ale za tuto cenu si koupíte i pocit jistoty, že něco děláte pro svoje zdraví i zdraví vaší rodiny.

 

Jak je poznáme?

 

Biopotraviny v obchodě poznáte snadno, protože jsou označeny zvláštním logem. Každá země má jiné označení. V České republice se používá takzvaná zelená zebra. Tímto symbolem smějí být označeny pouze potraviny pocházející z ekologické farmy, která dostala certifikát, že plní státem kontrolovaná pravidla. Na kvalitu v České republice dohlížejí tři kontrolními subjekty, od letošního roku i Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Jakékoliv porušení povinností se postihuje velmi přísně a hrozí i odebrání certifikace.

Zboží v biokvalitě už nenajdete pouze u specializovaných prodejců, jako je například Country life, Biorganic apod., ale řadu biovýrobků už nabízejí i běžné supermarkety.