Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Bio - víc než jen módní záležitost

Když se před několika lety řeklo „bio“, mnoho lidí jen pokrčilo rameny na znamení, že pořádně neví, o čem je řeč. To se celkem rychle změnilo a dnes již má na biopotraviny většina z nás vlastní názor.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Alternativní přístupy ke stravování – Raw food

Alternativní přístupy ke stravování – Paleo dieta

Alternativní přístupy ke stravování – CKD

 

Ze všech stran slyšíme, že bio je lepší, zdravější a chutnější než obyčejné potraviny. A něco na tom opravdu bude. Jsou lidé, pro něž se bio stalo životním stylem, posláním, dokonce i filosofií, pro kterou se nadchli. Navrací se k přírodě, hledají klid na venkově, věnují se šetrnému obhospodařování půdy. Plní si tak svůj sen, jak žít v souladu s přírodními principy a v harmonii se sebou samým.

Hlavně bez extrémů
Jinou skupinu tvoří lidé, kteří se snaží žít zdravě, sportovat a k jejich životnímu stylu neodmyslitelně patří i strava bohatá na vitamíny a minerální látky. Biopotraviny jsou pro ně ideálním řešením. Vypěstují si je sami na zahrádce, koupí na farmářských trzích nebo od farmáře ze sousedství. Kromě nesporných výživových hodnot na nich oceňují i přirozenou chuť bez umělých dochucovadel, vůni a pestrost barev. Nezatracují však ani běžné potraviny, pokud jsou čerstvé. Třetí skupinu tvoří zarytí odpůrci všeho, co je označováno slůvkem „bio“. Bio odmítají z principu a nepřipouštějí si, že by jim mohlo přinést něco pozitivního. Argumentují především vyšší cenou. Pokud je však potravina opravdu kvalitní, proč si za ní nepřiplatit?

Ke které skupině patříte vy?

Stejně jako v jiných případech i zde se nejvíce vyplatí naslouchat zdravému rozumu a řídit se pravidlem zlaté střední cesty, tedy nic nepřehánět a nelámat přes koleno. Jezte prostě to, co vám a co prospívá vašemu zdraví.

Podívejte se na vlastní oči
Navštivte různé bio jarmarky, trhy, zajděte na přednášku nebo navštivte ekofarmu a zde si na biopotraviny udělejte vlastní názor. Cílem takových aktivit je umožnit spotřebitelům seznámit se s biopotravinami z blízka, vysvětlit jim, jak jsou označeny a kontrolovány.

 

 

clanek_jidelniecek_600x150.jpg

 

Autor: Monika Kuželová