Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Bio - co možná nevíte

Biopotraviny se staly již běžnou součástí našich životů. Příznivcům tohoto trendu přinášíme různé   poznatky o bio potravinách a další zajímavé tipy v duchu zdravého životního stylu. Tyto informace třeba zaujmou i ty vás, kteří se bio produktům zatím vyhýbají.

 

Bio mléko obsahuje více bioaktivích látek

 

Výsledky šetření Výzkumného ústavu mlékárenského potvrdily zvýšený výskyt bioaktivních látek v mléce, které pochází z ekologického zemědělství v porovnání s mlékem z běžných chovů. Mezi tyto látky patří cenné mastné kyseliny potřebné pro obranyschopnost organismu, růst kostí a prevenci chorob. Také vitamín E, který se uplatňuje v prevenci chorob včetně rakoviny a jako antioxidační látka, obsahovalo bio mléko průměrně o 33% více. Bio mléko tedy obsahuje o 60% více zdraví prospěšných mastných kyselin a o 20% více antioxidantů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Desatero rad na ozdravení životního stylu.

Z hladu můžete přibrat.

Buďte zásadoví a zhubnete.

 

Pesticidy mohou způsobovat hyperaktivitu u dětí

 

Americký odborný časopis Pediatrics uvedl, že u dětí, které jsou vystaveny organofosfátovým pesticidům, může dojít k rozvoji hyperaktivity s poruchou pozornosti. Ekologické zemědělství a výroba bio potravin je jediný systém, který zajišťuje, že nebezpečné chemické pesticidy nejsou používány. Pokud se chtějí spotřebitelé těmto látkám vyhnout, měli by u potravin hledat značku „bio“. Pesticidy se nacházejí ve většině zeleniny a ovoce prodávaných na čekém trhu. Vyplývá to ze zprávy o výsledcích kontroly cizorodých látek v potravinách v roce 2009, kterou zvěřejnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. U 70% zkoumaných druhů zeleniny byla zjištěna přítomnost pesticidů, u celeru, okurek a salátu dokonce o více než 90% vzorků. U domácího ovoce je podíl kontaminovaných vzorků 70%, u dovozového ovoce z EU je pesticidy kontaminováno až 95% vzorků.

 

Zajímavé bio produkty na trhu

 

V bio kvalitě nejsou pouze výrobky obsahující zrní, ale například i víno a lovecký salám. Nevěříte? Mrkněte se na český internetový projekt prezentovaný na www.veltlin.cz , který je zaměřen na biologická, biodynamická a naturální vína ze středoevropských oblastí. Na www.biofarma si zase můžete objednat české bio maso a bio uzeniny bez dusitanů, jako třena šunku, uherák a lovečák. Ale nejen na netu najdete biopotraviny tohoto druhu. Některé supermarkety nabízejí rovněž široký výběr, včetně zmíněného vína  a salámů, stačí jen propátrat regály obchodu.