Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Sportovní výživa - Anabolizéry

Anabolizéry jsou látky, které patří mezi doplňky stravy. Tvoří celkem specifickou kategorii doplňků, jenž užívají převážně silově zaměření sportovci mužského pohlaví. Tyto látky se konzumují kvůli růstu svalové hmoty - zvyšují totiž produkci mužského pohlavního hormonu testosteronu, zlepšují dusíkovou bilanci (ta napomáhá k růstu svalů), ale také snižují aktivitu hormonu kortizolu a tím potlačují katabolické (rozkladné) procesy. Dalším důvodem pro jejich užívání je pocit zvýšené energie a menší únavnosti i během těch nejnáročnějších tréninků.

 

ČTĚTE TAKÉ:

7 nejlepších spalovačů tuku

Pilulky na hubnutí - proč nám samy o sobě nepomohou?

Doplňky stravy na hubnutí. Kupovat nebo nekupovat?

 

Po slupnutí anabolizéru se rozšíří cévy, organismus se začne prokrvovat a tím pádem zásobovat svaly výživnými látkami i kyslíkem. Většina konzumentů začne po chvilce cítit teplo, příval energie a „napumpování“ svalů.

Někteří výrobci přidávají do anabolizérů také látky pro lepší regeneraci po zátěži, což je výhodné. Kvůli stimulaci testosteronu rostou nejen svaly, ale také libido a díky aktivaci svalové hmoty se lépe pálí podkožní tuk, takže tělo pak vypadá celkově vyrýsovaněji.   
Mezi oblíbené anabolizéry patří:

NO - Nitrix oxide je doplněk založený na bázi oxidu dusného, který způsobuje rozšíření cév. Pomáhá prokrvit svaly, dostat k nim více živin a tím zrychluje svalový růst i regeneraci. Používá se před cvičením.

Tribulus Terrestris - tato jednoletá bylina z čeledi kacibovitých je rozšířená po celém světě. Účinky rostliny jsou prokazatelné hlavně u mužů a žen nad 40 let, u kterých klesá tvorba testosteronu a estrogenu. Pánům zvyšuje hladinu testosteronu, zájem o sexuální aktivity, objem svalové hmoty oproti tukovým zásobám, snižuje vnitřní napětí a obnovuje životní elán a vitalitu. U dam díky fytosterolům podporuje produkci estradiolu, rovněž zlepšuje libido, zmírňuje nepříjemné projevy klimakteria, potlačuje nespavost, depresi, proměny nálad i napětí a také pomáhá redukovat tuk.

HBM - neboli hydroxymetylbutyrát kulturisté využívají pro zvýšení fyzického výkonu, zkvalitnění svaloviny a zabránění odbourávání proteinů při fyzické zátěži. Přirozeně se v malém množství vyskytuje v rybím mase (sumec), některých citrusech (v grepech) a v mateřském mléce. Tato látka pomáhá využívat tuky jako hlavní zdroj energie, takže funguje také jako spalovač. Údajně působí rovněž pozitivně na psychiku.

BCAA
- aminokyseliny s větveným řetězcem se běžně mezi anabolizéry neřadí, nicméně také výrazně podporují růst svalů. Pořídit si je můžete ve formě sypkého prášku, tablet nebo v podobě tekutiny.

U všech doplňků stravy, a to i u těch sportovních, platí pravidlo, že fungují, pokud máte účinných látek v nich obsažených v jídelníčku i v těle málo. Sice se uvádí, že mnohé z nich nemají vedlejší nežádoucí účinky - ty má ale téměř vše. Užívat by se proto tyto doplňky měly s rozvahou a po konzultaci s odborníkem.


Autor: Veronika Staňková