Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Aloe vera má kladné a záporné účinky. Zjistěte jaké!

V současné době patří mezi nejoblíbenější léčivé rostliny, a proto se stala i velkým komerčním tahákem. Léčivý gel z jejích listů dokáže doslova zázraky, je ale třeba s ním zacházet opatrně. Kdy vám opravdu prospěje a kdy se mu raději vyhnout?

 

ČTĚTE TAKÉ:

Šípky nejen pro okrasu, ale i pro zdraví

Goja obohatí váš jídelníček o zdraví

Nadopujte se přírodními antioxidanty

 

I když se vzhledem podobá kaktusu, patří do čeledi Liliaceae (liliovité). Její přesný latinský název je Aloe Barbadensis Miller, proto se ve složení doplňků stravy můžeme setkat s oběma názvy, ale vždy se jedná o stejnou rostlinu. „Lze ji doporučit na podporu imunity, podporuje léčbu zánětlivých procesů, tlumení bolesti, snižování vysoké teploty, podporuje i nervový systém (obsažená látka inositol). Obsažené vlákniny (inositol, lignin) pomáhají optimalizovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Steroly působí zásaditě na trávicí šťávy a chrání žaludek před překyselením a pálením žáhy. Je zdrojem řady užitečných přírodních látek,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt, poradce portálu Prozdravi.cz.

Aloe vera obsahuje velké množství enzymů či vzácné stopové prvky, dále minerály, vitamíny skupiny B, C, E, cholin a beta-karoten.

 

Domácí versus kupovaný
Spousta lidí si rostlinu aloe vera pěstuje doma. Je to totiž velmi nenáročná pokojovka, dobře roste i v bytě s ústředním topením a stačí ji zalévat jednou týdně. Síla aloe vera je obsažena v jejích listech, konkrétně v gelu, který je uvnitř. Problém je, že těsně nad gelem je latexová vrstva, která je silně projímavá. Pokud se tedy při zpracování vnitřního gelu z listu do něj dostane i kůra listu, může mít připravený nápoj silně projímavý účinek. Na to si musí dát pozor zejména děti, těhotné a kojící ženy, ženy během menstruace a pacienti s nemocemi ledvin nebo s hemoroidy.

V domácích podmínkách je proto lepší gel používat pouze zevně. Stačí podélně rozříznout kus listu nebo odkrojit plátek z rostliny, která by měla být alespoň tříletá, a čerstvým gelem, který je uvnitř, potírat postižená místa. Gel je ideální na popáleniny menšího rozsahu, odřeniny, kousance od hmyzu, akné, bradavice, opary nebo čerstvé jizvy. Můžete ho bez obav vyzkoušet i na pokožku hlavy při padání vlasů nebo tvorbě lupů či na bolavé klouby a plísňová onemocnění.

 

Pozor na džusy a nápoje
Pokud byste přece jenom chtěli vyzkoušet pozitivní účinky této rostliny při vnitřním užívání, navštivte raději kamennou lékárnu a poptejte se po gelu z aloe vera. Při výběru přípravku s aloe vera si rozhodně dejte pozor na to, zda doplněk stravy obsahuje jen čistý aloe vera gel z vnitřku listu a že neobsahuje také zpracovanou kůru listů, která má již zmíněný silně projímavý účinek. To by měl výrobce jednoznačně deklarovat v popisu přípravku.

Při výběru kvalitního aloe vera gelu je důležité zjistit, jaký druh aloe byl k jeho výrobě použit. Kvalitu také významně ovlivňuje vliv zeměpisné polohy, zeminy, dostatek slunečního záření, způsob pěstování a šetrné zpracování. To by mělo probíhat za studena, aby nedošlo ke zničení struktury složitějších organických látek (a tím ke ztrátě léčebných účinků gelu a jeho kvality). Proto je třeba rozlišovat mezi produkty od jednotlivých firem. Některé totiž používají jen koncentrát či sušeninu z aloe, ty pak mísí s vodou v poměru 1 : 50 až 1 : 200 a dodávají pak na trh produkty s označením Aloe vera šťáva nebo Aloe vera nápoj. V tom případě se pak jedná o klasický džus či nápoj pouze s chutí aloe, ale žádné příznivé účinky od takových produktů nečekejte.

Délka pro vnitřně užívané doplňky stravy s aloe vera gelem není stanovena. „Osobně bych doporučil užívat tak dva až tři týdny každý den podle dávkování doporučeného výrobcem. Poté udělat přestávku, minimálně dva týdny, a dle potřeby je pak možné se k užívání aloe vera gelu vrátit," radí Tomáš Arndt. Gel z aloe vera je vhodný pro osoby, které chtějí posílit imunitu či mají zvýšenou hladinu cholesterolu. Mohou ji užívat i osoby se zvýšenou hladinou cukru v krvi, ale bez vědomí lékaře by ji měli užívat pouze ti, co neužívají léky předepsané lékařem (ti se musí nejprve s lékařem domluvit). Obecně je užitečné gel užívat i jako zdroj řady důležitých vitamínů, minerálů a dalších látek.

 

Kdy gel z aloe neužívat
Aloe vera gel není vhodný pro pacienty s hemoroidy, při menstruaci, gynekologických problémech a v období těhotenství. Vzhledem k obsahu kyseliny salicylové by aloe vera gel neměli užívat pacienti s poruchou srážlivosti krve. „Osobně bych, vzhledem k nedostatku odborných informací, nedoporučil podávat aloe vera gel dětem do 15 let. Obecně platí, že pacienti s větším množstvím užívaných léků (a tedy komplikovanějším zdravotním stavem) by se měli nejprve poradit o užívání aloe vera gelu vnitřně s lékařem nebo lékárníkem,“ dodává Tomáš Arndt.

 

 

Zdroj: Prima ŽENY

 


Vyzkoušet také můžete vysoce kvalitní 100% přírodní šťávu Aloe Vera od Allnature.

 

Aloe-vera-ma-kladne-a-zaporne-ucinky.jpg          

Allnature Aloe vera 100% BIO 500 ml

 

Vysoce kvalitní 100% přírodní Aloe Vera v BIO kvalitě je k dispozici ve formě šťávy jako doplněk stravy pro podporu zdravého životního stylu a zdraví samotného. Pečlivě kontrolovaný produkt německé kvality dodržuje nejpřísnější standardy, takže máte jistotu, že pijete to nejlepší na trhu. Aloe Vera Allnature pochází přímo ze slunného Mexika, nejde o žádný koncentrát a umělé ředění, tato Aloe Vera je čistá šťáva bez konzervantů přímo z Aloe Vera.

 

 

Folly_objevit.jpg