Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jednoduché cviky, které vám pomohou otěhotnět

Zatímco je těhotenství výsadní doménou žen, k otěhotnění napomáhají oba z páru. Být v kondici, abychom mohli počít zdravé a šťastné miminko, tedy není jen úkolem dam, ale také pánů. Většina rehabilitačních a cvičebních postupů je zaměřená na ženy, jejich pánevní dno a zdravou páteř, ale dnes dobře víme, že pravidelná pohybová aktivita, přiměřený podíl tělesného tuku a s tím spojená tvorba testosteronu u mužů také hraje svoji roli.
    
Pokud plánujete rodinu, a to nejen aktuálně, ale i kdykoliv do budoucna, je dobré začít pečovat o svoje tělo. Extrémně důležitá je v této souvislosti oblast pod pupíkem - tedy pánev a bedra. Naučte se několik cviků, které vám mohou pomoci připravit organismus snáz otěhotnět. Ještě jedna poznámka - naprosto klíčovým cvičením pro otěhotnění je „cvičení“ s partnerem v ložnici. Bez toho to nepůjde, i kdybyste se třeba přetrhli.
    
Svalovým cvičením, které uvolní spazmy v oblasti páteře a pánevního dna, dosáhla neuvěřitelných úspěchů v oblasti léčby funkční sterility Ludmila Mojžíšová a některými prvky takového cvičení se můžete inspirovat i vy:

1. Klubíčko - lehněte si na podložku na záda a přitáhněte kolena k hrudníku. Zakývejte koleny ze strany na stranu a jemně zakružte, aby se bedra uvolnila. Potom s výdechem zatlačte koleny proti vašim rukám, chvilku vydržte a poté povolte. Ujistěte se, že je celá bederní oblast v kontaktu s podložkou a neprohýbá se.

2. Žába - otočte se na břicho, natáhněte nohy a paže upažte do strany. Hlavu otočte doprava a pomalu zvedejte pravé koleno k hrudníku, kam až to půjde. Pánev přitom nechte na podložce. V této poloze počkejte několik vteřin a poté strany vystřídejte. Uvolníte si tzv. esíčko - křížokyčlobederní skloubení.

3. Kočka - jednoduše zaujměte pozici „na všech čtyřech“. S nádechem celou páteř prohněte, jako byste se chtěli temenem hlavy a kostrčí dotknout stropu. S výdechem se nahrbte - temeno hlavy a kostrč směřují dolů k zemi. Poté nechte páteř v neutrální poloze a s výdechem se podívejte na kotníky z jedné a poté z druhé strany. Kotníky můžete nadzvednout od země, páteř se protáhne do stran.

4. Houpačka - v leže na zádech na podložce pokrčte kolena. S výdechem odlepte kostrč od podložky a bedra do ní naopak silou vtiskněte. S nádechem pak bedra odlepte a naopak přitiskněte kostrč do podložky. Rozhýbete oblast beder, ale také pánev a kostrč. Tento cvik klidně zkuste i v „prodloužené“ podobě - ruce vzpažte a nohy natáhněte do dálky. Střídavě kostrč zvedejte a tiskněte do země - při provádění této varianty aktivujete celou páteř.

5. Vlny - postavte se, rozkročte nohy a lehce je pokrčte. Začněte vlnit páteří od hlavy až ke kostrči. Snažte se nechávat ramena na místě a páteřní vlnu dělat jen páteří. Stejně, jako vlny směrem dopředu lze provádět vlny do strany. Páteř je hybatelem celého těla a její rozpohybování může pomoct nejen s otěhotněním.

 

Autor: Veronika Červenková