Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Hubněte ve vodě

Vůbec nevadí, když nejste vodní živel. Vodu můžete během letních měsíců využít ve prospěch své kondice i tak. A v případě, že cachtání v bazénech či brázdění vod jezer, rybníků a moří přímo milujete, tím lépe!
   
Voda má dvě skvělé vlastnosti, které nám mohou při cvičení dost pomoct - první je odpor, jež na nás klade při pohybu ve vodě nároky a nutí nás vynakládat víc energie a druhou vlastnost představuje její ochota nadnášet a nadlehčovat naše těla. Tím se naopak snižuje zátěž pro klouby, takže se hýbání ve vodním prostředí doporučuje i seniorům s pohybovými těžkostmi, ale také lidem s nadváhou.
   
Těchto vlastností vody využíváme třeba při obyčejném plavání, ale přišli na ně i milovníci vodního aerobiku, který zaznamenal v minulých letech boom a pak opět vlna nadšení opět pomalu opadla. V současnosti se s ním můžeme potkat hlavně v rámci zahraničních animačních programů.
   
Abyste ve vodě spálili nějaké kalorie, pokud je tedy vaším cílem redukce hmotnosti, není nutné vymýšlet žádné složité poskoky č choreografie. Stačí prostře plavat, a to doslova jakkoliv - klidně si zvolte prsa se zvednutou hlavou, pokud je vám to příjemné. Vodní prostředí pak využijte spíš k protažení, posílení a uvolnění svalů.
   
Paže jednoduše protáhnete tím, že se dlaní zapřete o stěnu bazénu a rameno té stejné ruky jemně protlačíte dopředu. Pak propleťte prsty za zády, propněte lokty a hrudní kost strkejte směrem od sebe. Protáhnete prsní svaly.
   
Páteř uvolníte a rozhýbete tak, že mírně pokrčíte kolena, abyste byli až po ramena pod hladinou (v závislosti na hloubce vody). Pak se zkuste kroutit jako žížala, ohýbat se z jedné strany na druhou, vlňte páteří, dělejte horizontální kruhy hrudní a bederní oblastí, natahujte se - zkrátka zkoumejte, co je vaše páteř schopná v ten daný moment absolvovat.
   
Dolní končetiny procvičte stejně, jako byste to dělali na souši, ale zkuste se nedržet kraje bazénu - protáhněte stehna (přitáhněte patu nohy k hýždím a boky lehce protlačte vpřed), s propnutými koleny uchopte chodidlo jedné nohy ve výšce pupíku a zkuste si ho přitáhnout tak, aby se protáhly hamstringy, zakružte kotníky, postavte se na chvilku na prsty z nártové strany (jako to dělají baletky), provádějte velké kruhy celou nohou, aby pohyb vycházel k kyčle a zkuste také kroužit v kolenních kloubech.
   
Pro posílení břicha, svalů podél páteře a stabilizačního systému, si vezměte za záda nějakou pomůcku (vodní „špagetu“, lehátko, nebo se přidržte okraje bazénu). S výdechem přitáhněte obě kolena co nejblíž k bradě. Nohy pochopitelně krčte. Kolena se celou dobu vzájemně dotýkají. Napočítejte do deseti a nohy opět pomalu natáhněte. Ve fázi, kdy máte stehna blízko k hrudníku můžete také zapojit šikmé břišní svaly tak, že jednoduše kolena naklápíte ze strany na stranu. Pohyb dělejte pomalu, kontrolovaně - nechceme se topit, ale vědomě a řízeně aktivovat hluboké břišní svaly i ohybače kyčlí.
       
Dalším skvělým cvikem u břehu bazénu jsou komprese, kdy se dlaněmi zapřete o kraj bazénu a pak se snažíte silou vytáhnout boky co nejvýš k nebi. V první fázi se vytlačíte do opory na propnutých pažích, jako byste chtěli z vody vylézt. Pak jedete nárty po stěně bazénu směrem vzhůru a vracíte se zpět. Zdatní gymnasté se tímto způsobem dokáží vytáhnout až do stoje na rukou, ale to pro účely posílení břicha, zad a paží není vůbec nutné.
   
Zkoumejte možnosti vody a pokuste se přijít na vlastní cviky ve vodě, které dělají dobře právě vašemu tělu.

 

Autor: Veronika Červenková