Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jaký počet tréninků týdně je správný?

Bylo by strašně hezké vědět, že když chceme hubnout, musíme cvičit 3x týdně 30 minut v takovém a makovém rozmezí tepové frekvence. Že když chceme nabrat hromadu svalů, měli bychom do posilovny zavítat 2x týdně a zvednout padesátikilovou činku 8,6x. Takhle jednoduše a přímočaře to ale bohužel nefunguje.
   
Naše těla jsou jedinečné a neopakovatelné unikáty, a v případě, že po nich něco chceme, ať už jde o redukci tuku, nabírání kvalitní hmoty nebo „jen“ o optimální fungování, musíme s nimi komunikovat a jemně kalibrovat cokoliv, co děláme, a to jak v případě tréninku, tak v případě stravy.
   
Jisté je, že v jakémkoliv tréninkovém plánu nesmějí chybět dny volna. Regenerace a odpočinek hrají naprosto klíčovou roli, a to nejen ve cvičení, ale i v životě. Dny odpočinku mají naordinované jogíni, praktikující ashtanga jógu (nebo jiné formy jógy), vytrvalci i siloví sportovci.
   
Bylo by velice omezené, kdybychom silový trénink jednoznačně přiřazovali k cíli zvýšení svalového hmoty. Bylo by také dost troufalé tvrdit, že aerobní trénink se hodí jen pro hubnutí a udržování fyzické kondice. Bylo by troufalé prosazovat názor, že jóga či pilates jsou nenáročná cvičení, dobrá akorát na protažení.
   
Pokud chcete hubnout, je nezbytně nutné zařizovat silové cvičení, a to z důvodu zachování kvalitní svalové hmoty. V kombinaci s kardio aktivitou a kalorickým deficitem dosáhnete úspěchů co nevidět.
   
Pokud je vaším cílem zvýšit množství svalové hmoty, je pochopitelné, že se kroky budou ubírat směrem do posilovny. Nejen zvedáním činek ale dosáhnete vysněné postavy. Přidáním aerobní aktivity zajistíte, že vaše svaly budou nejen pevné a vypracované, ale také viditelné.
   
Pokud plánujete cvičit silově, dejte si pozor na to, aby mezi každou tréninkovou jednotkou byla pauza alespoň 24 hodin, ať se svalová vlákna stihnou dostatečně zregenerovat.
   
Jestli chcete hubnout, nabírat svalovou hmotu nebo se jen udržovat v kondici, nesmíte v žádném případě zapomenout na jednu důležitou podmínku. Každý pohyb, který děláte, by Vás měl bavit. Pokud budete trénovat s nechutí, výsledky budou nejen nesmyslně vydřené, ale také neudržitelné.
   
Nehledejte nikde návody, které se budou hodit specifický pro vás. Vyzkoušejte sami na sobě, zda vám vyhovují 3 tréninkové jednotky týdně, nebo zda zvládnete 6 tréninkových jednotek týdně. V tom vám opravdu nikdo neporadí.
Neefektivní je cvičit málo, ale také cvičit příliš. Ta hranice je pro každého z nás velice individuální. Ve sledování progresu se zaměřte na svojí hmotnost, tělesné míry, složení těla, výkonnost, ale také na niterní pocit.
   
Přestaňte pátrat po přesných číslech, návodech a doporučeních a začněte věřit vašemu tělu.

 

Autor: Veronika Červenková