Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Kompresní podkolenky - jedná se o módu, anebo pomáhají?

Možná, že jste si při svých toulkách lesem všimli běžců, kteří se pyšnili nejen slušivými legínami, ale také zajímavě vyhlížejícími  podkolenkami. Možná, že jste právě vy těmi běžci, kteří pár takových podkolenek vlastní, nebo o jejich pořízení alespoň uvažují.
   
Nejedná se o žádný marketingový tah či výstřelek módy, i když kompresní podkolenky jsou dnes k dostání v různých barvách, střizích i designech - jedná se o funkční kousek oblečení, který by v žádném případě neměl chybět v šatníku sportovce, a to především běžce.
   
Jestli se ptáte, proč byste si měli kompresní podkolenky pořídit, v případě, že žádné ještě nemáte, odpověď je jednoduchá. Komprese podporuje průtok krve a zvyšuje okysličení v tkáních. Tím pádem snižuje riziko poškození svalové hmoty, a to dokonce i při dlouhotrvající zátěži. Díky kompresi zvládne vaše tělo efektivněji odbourávat kyselinu mléčnou a rychleji regenerovat. Další plánovaný výběh do lesa proto nebude pro dolní končetiny tak namáhavý a bolestivý.
   
Pokud vás tedy od jarních běžeckých pokusů odrazuje bolest svalů po absolvovaném výkonu, kompresní podkolenky si určitě pořiďte. Uvidíte, že utrpení v oblastí i lýtkových svalů bude o poznání menší.
   
Kompresní podkolenky využijete, ať už děláte jakýkoliv sport. Hodí se na kolo, basketbal, volejbal, házenou, in-line brusle, pochopitelně na běhání, ale skvělé jsou také na velice populární překážkové závody typu Spartan race. Při překážkových závodech jsou nohy vystaveny nejen velké zátěži, ale často se musejí potýkat také s nepřátelstvím studené vody, které se během překážkových závodu obvykle nevyhnete. Díky podkolenkám budete ušetřeni zbytečných křečí a tuhnutí lýtkových svalů, což by vám závod mohlo dost znepříjemnit.
   
Pokud to s běháním myslíte opravdu vážně, předpokládá se, že na podzim vaše sezóna neskončí. Běhat můžete vesele dál, a to i v chladných podzimních dnech, a dokonce i v zimě, nicméně v těchto ročních obdobích jsou naše nohy, čili lýtka, kotníky, ale i kolena, náchylné k prochladnutí a poté i zranění. Právě při takových výbězích vás kompresní podkolenky mohou doslova zachránit. Na zimní sezónu se prodávají kompresní podkolenky v zateplené úpravě, takže si potom můžete být jistí že Vaše nožičky budou mít ten nejlepší komfort.
   
Bez kompresních podkolenek jistě běhat můžete, nicméně vaše svaly i šlachy tento kus oblečení opravdu ocení, takže neváhejte investovat nějakou tu stokorunu a posuňte vaše sportovní výkony a zase o level výš.
   
Kompresní podkolenky i punčochy se používají nejen při sportu, ale také v případě, že vás trápí bolest nohou „nesportovního“ původu nebo máte potíže s otoky. Žilní nedostatečnosti, křečové žíly či varixy mohou pěkně trápit, a s použitím kompresního prádla se potom chodí po světě o něco lépe.
   
Pořiďte si pěkný pár kompresních podkolenek, ve kterých budete k nepřehlédnutí, a užijte si výběh jarní přírodou v úplně novém rozměru!


Autor: Veronika Červenková