Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak nastavit plán a vydržet?

Ať už se jedná o cvičení, sportování, běžnou pohybovou aktivitu, nabírání svalů, hubnutí či udržování aktuální kondice a hmotnosti, je výhodné mít plán. A je také velice výhodné se tohoto plánu držet. Měnit obden svoje rozhodnutí, cíle a postupy, v závislosti na momentální náladě, nikam nepovede - leda tak k pocitům frustrace a ke ztrátě motivace.
   
Pokud chcete něčeho dosáhnout, ale právě konzistence a výdrž jsou překážkami na vaší cestě, zkuste je odstranit pomocí těchto tipů:

1. Životaschopnost - každý plán na změnu životního stylu musí být životaschopný - to znamená, že musí respektovat vaše životní okolnosti. Pokud jezdíte do práce na šestou ráno, asi těžko půjdete ještě před tím cvičit. Jestli po tréninku v posilovně vyzvedáváte děti ze školy a doma na vás čeká pes, kterého je nutné vyvenčit, čas na vážení každé suroviny a počítání makroživin mít asi nebudete. Racionálně se zamyslete nad svými možnostmi a plán s nimi synchronizujte.

2. Udržitelnost
- plán by měl být trvale udržitelný. Vážně si myslíte, že je realistické nedat si už nikdy v životě hranolky, víno nebo donut? Asi ne. Nebo že bude možné trénovat 4x týdně, po celý život, bez výjimky? Ne. Udělejte si prostor pro „mimořádné“ události a berte je jako neoddělitelnou součást plánu.

3. Specificita - plánujte specificky podle vaší nátury. V případě, že nenávidíte běhání, asi těžko u něho dlouhodobě vydržíte. Když se vám protiví posilovna, nechoďte tam - hýbejte se jinde. Jestli vám nechutnají ovesné vločky, proč byste se do nich nutili? Je tolik možností, tak se nenechte chytit do nerealistických představ a očekávání od sebe samotných.

4. Individualita
- vždy se srovnávejte jen sami se sebou. Možná, že se na józe kolegyně vedle vás ohne víc, nebo má hezčí kobru, ale to je úplně jedno. Vám jde o to, jak se ohnete právě vy. O to, jak pozice vypadala před měsícem, a jak může vypadat za půl roku. Někdo zvládne jíst jako dřevorubec a nepřibírá, vy ale tloustnete snad i ze vzduchu. No a co? Dívejte se na sebe a do sebe, ne na druhé. Srovnávání se s ostatními často vede k depresivním pocitům.

5. Motivace a rutina - někdy ji mít budete a jindy ne. Nespoléhejte se na motivační citáty a videa, ani na to, že se vám bude vždy chtít. Pokud se vám nechce nyní, berte to jako výchozí bod - nespoléhejte na to, že se vám bude v budoucnu chtít víc. Nediskutujte sami se sebou, příliš svoji nechuť neřešte a prostě začněte - dobrý pocit se dostaví potom. Tak, jak chodíte do práce (bez diskuze, i když se vám někdy nechce), tak choďte i cvičit a jezte zdravě.

6. Zodpovědnost - děláte to kvůli sobě. Převezměte zodpovědnost sami za sebe, za svoje tělo, zdraví i psychickou pohodu. Nikdo jiný váš aktuální stav nemá na svědomí - jen vy sami. Máte jeden život, jedno tělo a jiné mít už nikdy nebudete, tak se o ně hezky starejte.

7. Realita
- vnímejte realitu takovou, jaká je. Pokud celý život sedíte u počítače, v autě i na pohovce a vesele nabíráte, asi těžko všechno změníte během týdne. Začněte zvolna. Odepřete si sušenku,  místo čtyř piv vypijte jedno, další den ujděte rychlým tempem tři kilometry, zahrajte si se synem fotbal. Přidávejte postupně, ať vás počáteční nadšení nevyřadí brzo ze hry.


Autor: Veronika Červenková