Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Vyzkoušejte Deep work!

Nebojte se, nebudeme po vás chtít, abyste se hlouběji zabrali do své práce v kanceláři nebo do úklidu doma. Deep work je nový cvičební styl, založený bývalým gymnastou, tanečníkem a jogínem Robertem Steinbacherem, ve kterém tento všestranný muž sjednotil poznatky ze své 20ti leté pohybové praxe.
   
Deep work představuje certifikovaný cvičební program, kombinující předešlé Robertovy programy - bodyArt a IRON SYSTEM. Cvičení se zakládá na teorii pěti elementů a mělo by být plné pozitivní energie. Jednoduše řečeno, jedná se o celostní skupinový funkční trénink, ke kterému nepotřebujete žádné speciální vybavení - vystačíte si s podložkou na jógu a vlastním tělem.
   
V jednotlivých pohybových sekvencích se uplatňují principy svalového napětí i relaxace a důraz je kladený také na dechová cvičení.  Struktura lekce je pak koncipována podle zmíněných pěti elementů - země, dřeva, ohně, kovu a vody.
   
Tento pohybový styl je doporučovaný nejen pro zlepšení fyzické kondice a redukci nadbytečných kilogramů, ale také pro duševní zdraví.
   
Robertovo oblíbené motto zní: „Vědecké poznatky místo pohádek“ - a tím se snaží řídit i během tvorby cvičeních programů a při školení nových lektorů Deep worku.
   
V lekcích Deep work snadno identifikujete prvky z jógy, pilates, ale i kardio lekcí (typu aerobik). To je také jeden z důvodů, proč si ho může oblíbit opravdu každý. Ortodoxní jogíni by sice mohli namítnout, že se tradiční jógové učení zneužívá pro komerční fitness program, ale na druhou stranu proč si nevzít to, co funguje a nepoužít to pro širokou veřejnost, která chce „jen“ zapracovat na své kondici?
   
Při lekcích Deep work se pořádně zapotíte - cvičení je dynamické a najdete v něm spoustu silových prvků. K lepším výkonům vás vybudí rytmická taneční hudba, ale dupot tenisek nečekejte - praktikuje se naboso!
   
Instruktoři Deep work doporučují svým svěřencům, aby respektovali vlastní tempo a určitě nešli přes bolest. Každý si tedy hlídá své limity a nesnaží se porovnávat s ostatními, byť výkonnějšími spolucvičenci.
   
Specifické na lekcích Deep work je také to, že začínají i končí dechovými cvičeními a meditací. Dynamické fáze lekce jsou uprostřed, když je tělo pořádně připravené do akce.

Klasickému aerobiku už odzvonilo - lidé chtějí novinky, zábavu a pestrost. Deep work se proto začíná zvolna objevovat i v českých fitness centrech. Pokud vás zaujal, určitě si ho vyzkoušejte a utvořte si názor sami - a pokud jste chroničtí začátečníci a neustálí hledači motivace pro cvičení, možná je právě tohle program, který vás bude bavit, a u kterého vydržíte déle, než jen několik týdnů.
   
Abyste dosáhli redukčního efektu, je pochopitelně nutné přizpůsobit svému cíli nejen pohybovou aktivitu, ale také jídelníček. Ten by měl být odlehčený, ale zároveň výživný, abyste měli energii na každou další lekci Deep work.

 

Autor: Veronika Červenková